1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>

Ciblas pagasts

Pirmdiena, 26 septembris 2011 10:48

PDF Drukāt E-pasts

Ciblas pagasts robežojas ar Brigu, Isnaudas, Zvirgzdenes, Blontu un Līdumnieku pagastu, kā arī ar Krievijas Federācijas Pleskavas apgabala Krasnogorodskas un Sebežas rajonu, aizņem 24102 hektāru platību. 33 km garumā te stiepjas valsts robeža.

Gar teritorijas rietumu robežu iet Rīgas-Terehovas šoseja, novadu šķērso 2. šķiras autoceļi Brigi-Krivanda-Cibla-Seļekova, Djatlovka-Aizpūre-Apšukalns, Mežavepri-Tridņa, Kušneri-Plaudiši, Nirza-Pīkova-Tridņa.

Ciblas novada lielākā daļa atrodas Mudavas zemienes lēzeni viļņotajā Zilupes līdzenumā, dienvidrietumu mala iesniedzas latgales augstienes Rēzeknes pazeminājumā un Rāznavas paugurainē, kurā atrodas augstākās vietas novadā- uz robežas Vabaļu kalna mala (175 m) un Kaļveišumkalns (172,7 m). Lielākās upes: Ludza (Ilža), Zilupe, Robežas upe un Kondratu strauts. Lielākie ezeri: Peiteļa, Zilezers, Kurjanovas, Daļkas, Zabalotjes, Ļebedinca, Siņicas. Lielākie purvi: Klešniku, Ļebedincu, Spirku, Cajpku,Krivandas, Jasku.

Administratīvais centrs - Cibla.

No vēstures avotiem

Ciblas novada iedzīvotāji aktīvi piedalījušies revolucionārajos notikumos un karos. Zemnieku nemieri Eversmuižā, Felicianovas un citās apkārtējās muižās minēti jau 1847.gadā. Pēc strādnieku nošaušanas Pēterburgā 1905.gadā Ciblas pagastā rīkota demonstrācija, izplatītas proklamācijas un revolucionāra literatūra.

Tagadējā Ciblas novada teritorijā bijušas Eversmuiža (582 ha), Zabolotjes (1311 ha), Felicianovas (625 ha), Ozupines (381 ha) un Kurjanovas (522 ha) muiža.

1599.gadā šā novada zeme piederējusi M.Evrusam. Muiža sākumā sauktapar Bricovščiznu, rakstos 1739.gadā parādās Eversmuižas nosaukums, kad tā piederējusi Karņickiem, 1828.gadā muižu nopirkuši Rozenšildi-Paulini, 1892.gadā - Mevesi, 1910.g. – Krudeneri-Struves.

Zabalotjes muiža pirmoreizminēta 1739.gadā kā Karņicku īpašums, 1828.g. tā nonākusi Rozenšildu-Paulinu īpašumā, 1911.g. – Semjonova īpašumā; muižai piederēja liels spirta brūzis. Neatkarīgās Latvijas laikā bijušo muižas centru pārdēvēja par Aizpūri, bet netālo robežsargu kordonu 30. gadu beigās nosauca par Līdumniekiem un pēc kara šo nosaukumu ieguva arī kolhozs, ciema padome, pagasts un citas iestādes. Felicianova pirmoreiz minēta 1784.gadā kā Ozupines muižas pusmuiža, 1858.gadā tā minēta kā Plenu dzimtas muiža; tai piederēja ādu darbnīca un ūdensdzirnavas. Ozupienes muiža pirmoreiz minēta 1654. g., tā piederēja J. Bugveckim, pēc 1694. g. muiža nonāca Zarembu dzimtas īpašumā,1907. g. to nopirka P. Akaševs. Kurjanovas muiža pirmoreiz minēta 1599. g., drīz tā nonāca Sokolovsku dzimtas īpašumā, 1897. g. –Rozenšildu – Paulinu īpašumā, bet 1913. g.- Plenu dzimtas īpašumā.

1935.gadā Ciblas pagastā bija 1312 saimniecības. Darbojās 4 dzirnavas, Eversmuižas lauksaimniecības biedrība „Apvienība”, ādu fabrika, Eversmuižas mežniecība.

Padomju varas gados izveidoja kolhozus „Ļeņins”, „Jaunā dzīve”, „Draudzība”; abus pēdējos vēlāk apvienoja kolhozā „Līdumnieki”, bet „Ļeņinu” pārveidoja par padomju saimniecību ”Cibla”. 1949.g. uzcēla Felicianovas HES; darbojās dzirnavas, kur apstrādāja arī vilnu.

Afiša

Aicinām novada vecākā gadagājuma iedzīvotājus uz atpūtas vakaru!

7. oktobrī plkst.14.00 Ciblas Tautas namā notiks atpūtas vakars Ciblas novada senioriem “Virši iezied atvasaru”.

Uz pasākumu pašvaldība aicina vecākā gadagājuma iedzīvotājus no visiem novada pagastiem. Pašdarbības kolektīvi sniegs koncertu. Būs iespēja satikt draugus un kopīgi atpūsties – padziedāt, padejot, ja būs vēlēšanās. Lai būtu omulīgāk, līdzi var ņemt „groziņu” (vakars noritēs pie galdiem).

Aicinām ikvienu, kurš vēlas piedalīties pasākumā, līdz 5. oktobrim pieteikties pie sava pagasta Tautas nama vadītāja vai pie Sociālā dienesta darbinieka. Būs nodrošināts transports no katra pagasta, lai ikviens seniors varētu ierasties uz pasākumu.

Atpūtas vakaru rīko Ciblas Tautas nama vadītāja sadarbībā ar Sociālā dienesta speciālistiem.

30.09.2017 11.00 Futbola diena 2017 (Felicianovas SK)

Nolikums

30.09.2017 17.00 Večerinka (Pušmucovas TN)

Ciblas novada ģērbonis

Ciblas novada gerbonis bez malam 175

 • Reklāmkarogs
 • Reklāmkarogs
 • Reklāmkarogs
 • Reklāmkarogs
 • Reklāmkarogs
 • Reklāmkarogs
 • Reklāmkarogs
 • Reklāmkarogs

150x75

Latgales radio logo2

 • Reklāmkarogs

LPR_logo