Zvirgzdenes pagasts

Zvirgzdene, Zvirgzdenes pagasts, Ciblas novads, LV-5752
Pārvaldes vadītāja Valentīna Ruciņa

ATRAŠANĀS VIETA, PLATĪBA, IEDZĪVOTĀJI
Zvirgzdenes pagasts atrodas Latvijas austrumu daļā, Ciblas novadā. Tā teritorija aizņem 9886,2 ha lielu platību. Zvirgzdenes pagastā dzīvo 817 iedzīvotāju. Tas robežojas ar Ludzas pilsētu, Blontu, Ciblas un Pušmucovas pagastiem savā novadā, Cirmas un Isnaudas pagastiem Ludzas novadā, Bērzgales un Lendžu pagastiem Rēzeknes novadā, Mežvidu pagastu Kārsavas novadā.
Pagasta Centrs atrodas Zvirgzdenē, 5 km attālumā no Ludzas pilsētas un 11 km attālumā no Ciblas novada centra.

DABAS UN VĒSTURISKIE PIEMINEKĻI
Pagasta teritorijā ir septiņi ezeri. Lielākais no tiem ir Lielais Ludzas ezers, kas aizņem 856 ha lielu platību. Zvirgzdenes ezers ir otrs lielākais pagastā, tā platība ir 141 ha, tajā ir sešas salas.
Pagastā ir vairāki Valsts nozīmes arheoloģijas pieminekļi:
  • Kiutu, Vierņu un Cirmas senkapi;
  • Budjankas un Seļekovas apmetnes;
  • Ķīšu kalns (pilskalns ar apmetni);
Poguļankas  silā atrodas piemiņas akmens ebrejiem – fašisma genocīda upuriem. Greizajā kalnā piemiņas vieta sarkanā terora upuriem.

IEVĒROJAMI NOVADNIEKI
    • publicists, komponists – EUGEŅS KARŪDZNĪKS
    • latgaliešu literāts, politiķis un kultūras darbinieks –FRANCIS KEMPS
    • vēsturnieks, rakstnieks, sabiedriskais darbinieks – TADEUŠS PUISĀNS
    • dzejniece, prozaiķe, žurnāliste, skolotāja – JANĪNA TABŪNE
    • latviešu un brazīliešu filozofs, katoļu priesteris (jezuīts) STAŅISLAVS LADUSĀNS

26. augustā – „Styprūs skriejīņs”

Arī šogad Ciblā notiks „Styrpūs skriejīņs”. Tas tradicionāli notiek peintbola laukumā, kas speciāli tiek iekārtots šo spēka un veiklības sacensību vajadzībām.

Skrējienu organizē Aldis Tihovskis kā IK „Lanas 777” vadītājs.

Sacensības ir lielisks veids, kā veselīgi un aktīvi pavadīt brīvo laiku. „Styrpūs skriejīņs” ir atraktīvas sacensības, kas ietver klasiskā skriešanas krosa, dažādu veiklības un spēka disciplīnu elementus. Tomēr jau sacensību Nolikuma ievadā ir divi teikumi, kas potenciālajiem dalībniekiem liek padomāt par gaidāmo startu: „Veicot trasi, pastāv potenciāls risks gūt traumas! Nepārvērtējiet savas spējas un atcerieties, ka sacensību dalībnieki paši ir atbildīgi par savu rīcību un veselību, veicot trasi.”

26.08.2017 Bērtuļa diena. (Līdumniekos)