1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Tiek apzināta Lucmuižas ciemata vēsture

Ceturtdiena, 30 augusts 2018 09:28

Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 30 augusts 2018 09:44

PDF Drukāt E-pasts

3. augustā Zvirgzdenes pagasta Lucmuižā notika kāds pasākums, ko rīkoja bibliotēkas vadītāja Jolanta Prīdāne, – „Lucmuižai – 250”. Uz to pulcējās aptuveni 30 cilvēki – pašreizējie un bijušie ciemata iedzīvotāji. Tikšanās kļuva iespējama, pateicoties pašu iedzīvotāju iniciatīvai un atbalstam.

Lasot grāmatas „Ciblas novads” abas daļas, Jolanta Prīdāne atrada pirmās ziņas par novada teritorijā savulaik bijušajām muižām un pusmuižām Ražanovā, Franapolē un Lucmuižā. Tad atrastas publikācijas presē, tajā skaitā Annas Rancānes raksts „Titulu nenēsā” (Diena, 2007. gada decembrī; pieejams internetā) un žurnāla „Citādā Pasaule” nr. 16 (27) publikācija.

Šādi viņai nejauši izdevies visai tuvā apkaimē – Mākoņkalna pagastā – atrast muižnieku Karņicku jaunākās paaudzes pārstāvjus un iegūt interesantu informāciju. Jolanta Prīdāne ir sākusi ģenealoģisko izpēti, lai sastādītu šīs dzimtas koku.

Tā sākums – 1590. gadā ar Kasparu Karņicki, kurš no Polijas karaļa Sigismunda III par nopelniem karalaukā saņēma zemes Latgalē (tolaik Inflantijā). Latgalē pašreiz dzīvo divi dzimtas pēcteči – brāļi Rūdolfs un Ričards Koniševski. Viņu tēvs Vladislavs Koniševskis (1964 – 2018) nesen miris, viņš ir Sofijas Koniševskas (1933 – 2010) un Vladislava Koniševska (1937 – 2006) dēls. Sofijas vecākiem Bruno Karņickim (1896 – 1967) un Eleonorai Karņickai, dzim. Rutkeviča, (1904 – 1966) bija trīs bērni: Vladislavs (1927. – ???), Sofija (1933 – 2010), Jānis (1935 – 2010). Šobrīd nav nekādu ziņu par Vladislavu Karņicki, kurš apmēram 16 gadu vecumā kara laikā aizceļojis uz Poliju. Sofijas ģimene dzīvojusi diezgan noslēgti, retais zinājis viņas dižciltīgo izcelsmi. Visu mūžu Sofija nostrādāja par feldšeri Lipušku ciemā, bet viņai izdevies saglabāt ģimenes fotogrāfijas, daļa no kurām nonākusi arī Lucmuižas bibliotēkā. Nav saglabājusies Karņicku muižas ēka, bet ir zīmējums, ko pēc bērnu dienu atmiņām zīmējusi Sofija.

Kāpēc šovasar atzīmēta Lucmuižas 250. gadadiena? Pirmo reizi dokumentos šī muiža pieminēta 1768. gadā. Gatavojoties šai jubilejai, Jolanta Prīdāne ne vien tikās ar Karņicku dzimtas pārstāvjiem, bet arī uzrunāja ciemata ļaudis, lūdzot iesniegt vecas fotogrāfijas un citas lietas. Lai gan atsaucība nebija liela, izdevās savākt pietiekami daudz materiālu un izveidot slaidus, kas tika demonstrēti pasākumā 3. augustā. Daži svētku dalībnieki atnesa līdzi attēlus un dalījās atmiņu stāstos par Lucmuižu ne tik tālā pagātnē. Bija arī neliels koncerts, kurā uzstājās Cirmas pagasta bibliotēkas vadītāja Marina Piterāne un viņas mazmeita, akordeonists Arnis Malahovs.

Ciema bibliotēkā ikviens var iepazīties ar savāktajiem materiāliem: fotogrāfijām un vēsturiskām liecībām. Ikviens var papildināt šo novadpētniecības kolekciju, atnesot uz bibliotēku materiālus par ciemata vēsturi.

Jolanta Prīdāne nesen sāka pētīt ciemata vēsturi un arī savas dzimtas vēsturi. Viņa Lucmuižā dzīvo kopš 6 gadu vecuma, ģimene šurp pārcēlās no Ludzas. Jolantas māte dzimusi Istalsnā, tēvs – Baltkrievijā, Vitebskas apgabala Mioru rajonā. Grūtāk esot izpētīt tēva dzimtas vēsturi, jo daudzi šīs Baltkrievijas poļu ģimenes pēcteči jau ir miruši vai izklīduši plašajā pasaulē. Jolanta atzīst, ka vēsturisko notikumu izpēte viņu ir ārkārtīgi aizrāvusi. Jolanta ir ļoti pateicīga Marinai Barkānei, kura palīdz viņai pētniecības darbā, sniedzot informāciju par vēsturisko faktu avotiem un arī emocionālu atbalstu.

Lucmuižas 250 gadu jubileja tika atzīmēta sirsnīgā gaisotnē.

Dzīvesvietas vēstures izpēte un iepazīšanās ar to veido sabiedrībā lokālpatriotismu un vieno kopienu. Un tas nebūt nav vienkārši ciematā, kurš veidojies izpostītas muižas vietā sarežģītajā pēckara periodā. Tomēr – jāizzina arī smagākās vēstures norises, jāatceras skaistākie notikumi un uz šī pamata jāveido iespējami gaiša nākotne.

____________________________________________________________

Ērika Bondarenko, Ciblas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Afiša

21. aprīlī pl. 15.00 Pasākums "Atnāca Lieldienas" Ciblā

21. aprīlī pl. 19.00 Deju kopas "Kaprīzes" 5 gadu jubilejas koncerts. (Blontu TN)

11.05.2019 19.00 Komēdija "Ontans i saime". (Ciblas TN)

LIELDIENU DIEVKALPOJUMI

21. aprīlī pl. 16.00 Lieldienu svinēšana Pušmucovas TN.

27.04.2019 LIELĀ TALKA 2019

Ciblas novada ģērbonis

Ciblas novada gerbonis bez malam 175

  • Reklāmkarogs
  • Reklāmkarogs

  • Reklāmkarogs
  • Reklāmkarogs
  • Reklāmkarogs
  • Reklāmkarogs

LPR_logo