1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Filmēts materiāls TV raidījumam par Ludzas izloksni

Ceturtdiena, 06 septembris 2018 12:19

PDF Drukāt E-pasts

Šovasar top raidījumu cikla „Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku” otrās sezonas ieraksti. 22. un 23.  augustā tika filmēts materiāls raidījumam par Ludzas izloksni, kas Latvijas TV 1. kanālā tiks demonstrēts 2018. gada novembrī.

Raidījuma režisore un pārējā filmēšanas grupa sižetu par Ludzas izloksni filmēja Ludzas novadā un arī Ciblas novada Zvirgzdenes pagasta Lucmuižā, kur par latgaliešu valodas lietojumu ikdienā stāstīja Vija Tabūne un Vanda Žulina.

V. Tabūne atklāj, ka raidījuma veidotājus atbraukt uz Ludzu pamudināja tikšanās ar Kroma kolna brolistes aktīvistu Aleksandru Lubānu. Viņš ir dzimis un uzaudzis pie Lielā Ludzas ezera Ķīšu kalna pakājē. Kad aizbrauca dzīvot uz citu pusi, visi smējās par to, kā viņš runāja: īdļu, dūmojļu, ādļu, verļūs... Tad saprata, ka tā ir Ludzas puses izloksne. Kad Kārlis Kazāks papētīja arhīvus, atrada rakstisku liecību tam, ka cilvēki jau izsenis tā runā.

Filmēšanas grupa veidoja intervijas ar Martišu ciema iedzīvotājiem. Vairākas dziesmas iedziedāja folkloras kopa "Isnauda", psalmus – Vija Tabūne un Ināra Mikijanska. Pēdējā filmēšanas dienā Ludzā, picērijā „Astotais rajons” bija tikšanās ar grupu „Latgalīšu reps”.

Raidījuma veidošanas komandas pārstāve Žaklīne Zābere atklāj, ka viena raidījuma filmēšanai parasti tiek atvēlētas 3 dienas. Pirms filmēšanas tiek meklēti cilvēki, kas varētu stāstīt par konkrēto izloksni. Esot svarīgi sastapt ne vien valodas nesējus (tos, kas runā šajā izloksnē), bet arī cilvēkus, kuri spēj izstāstīt par šīs izloksnes īpatnībām un atklāt iespējamo šo atšķirību veidošanās ceļu vēstures gaitā. Raidījums par Ludzas izloksni būs 3. jaunajā sezonā, kopumā šoruden skatītājiem tiks piedāvāti 7 raidījumi ciklā „Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku”.

Pirmās sezonas raidījumi bija skatāmi LTV pērnruden, dažus no tiem var noskatīties internetā (www.ltv.lsm.lv).

Ērika Bondarenko, Ciblas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Afiša

26.11.2018 14.00 Lekcija "Depresija" (Ciblas vidusskola)

15.11.2018 18.00 "Manas mājas ir mana laime" (Ciblas TN)

09.11.2018 11.00 Izstāde "SKAISTA MANA TĒVA SĒTA" (Pušmucovas TN)

28.11.2018 15.30 Brīvs no atkarībām (Pušmucovas pamatskolā)

16.11.2018 19.00 Latvijai atmirdzēt zeltsaules staros! (Pušmucovas TN)

Ciblas novada ģērbonis

Ciblas novada gerbonis bez malam 175

  • Reklāmkarogs
  • Reklāmkarogs

  • Reklāmkarogs
  • Reklāmkarogs
  • Reklāmkarogs
  • Reklāmkarogs

LPR_logo