Konkurss “Ciblas novada sakoptākā sēta 2019”

Tradicionālajā konkursā „Ciblas novada sakoptākā sēta” 2019. gadā bija 9 dalībnieki: 4 lauku sētas, 4 mājas ciematos un 1 uzņēmums. Objektus konkursam pieteica pagastu pārvaldes, saskaņojot ar māju īpašniekiem.

Ciblas novadā ir ļoti daudz skaistu lauku sētu un māju ciematos, tomēr retais saimnieks gatavs pasaulei rādīt savu īpašumu. Tāpēc liels paldies ikvienam konkursa „Ciblas novada sakoptākā sēta” dalībniekam par uzdrošināšanos!

Nominācijā „Sakoptākā lauku sēta”

1. vieta piešķirta Zvirgzdenes pagasta mājas „Cielaviņas ligzda” īpašniekiem Ilonai un Mārim Cibuļskiem.

2. vieta Lauku sētu grupā – Ciblas pagasta „Plūmju” māju saimniecei Maijai Manukinai.

3 vieta Lauku sētu grupā – diviem dalībniekiem:

Blontu pagasta māju „Doles” īpašniekiem Veltai un Aleksandram Narnickiem un

 Līdumnieku pagasta māju „Ezermalas” īpašniekiem Zojai un Viktoram Liepiņiem.

Nominācijā „Sakoptākā individuālā māja ciema teritorijā”

1. vieta piešķirta diviem dalībniekiem Blontos:

māju „Kamenes” īpašniecei Vijai Metlānei un

māju „Bebrīši” īpašniekiem Valentīnai un Nikolajam Petroviem.

2. vieta ciematu māju kategorijā – Pušmucovas mājas „Modesti” īpašniecei Elvīrai Rimicānei,

3. vieta – Pušmucovas mājas „Zīlītes” īpašniekiem Svetlanai Sitko – Siņicai un Jānim Siņicam.

Nominācijā „Sakoptākā saimniecība / uzņēmums” piedalījās tikai SIA „Lapegles 2”, Antons Daudišs saņēma apbalvojumu.

LAUKU SĒTAS

     1. jūlijā konkursa vērtēšanas komisija kā pirmo iepazina Līdumnieku pagasta Bārtuļos esošās „EZERMALAS”. Šo māju izrādīja Zoja Liepiņa, kas pati ar vīru Viktoru no Jelgavas vismaz reizi divās nedēļās atbrauc uz Bārtuļiem, kur dzīvo Zojas māte Nadežda Svjaščenoka. Dzimta Bārtuļos mīt jau vairāk kā simts gadus. Zojas vectēvs Augejs Svjaščenoks savulaik, būdams turīgs zemnieks, apprecējis Aleksandrinu, kas kalpojusi Paulinu muižā, un paņēmis pie sevis arī sievas vecākus un māsu. Augejs palīdzējis izaudzināt arī mazmeitu Zoju. Viņš mira 96 gadu vecumā. Vecā dzimtas māja jau ir zudusi, Zoja vecāki padomju gados uzbūvēja jaunu māju, kas ir neliela, tāpēc tika nolemts būvēt lielāku. Diemžēl darbi jaunbūvē apstājušies. Mājas teritorijā aug ļoti daudz dažādu interesantu koku, krūmu un ziedu, ko Zoja uz Bārtuļiem ved no kādas Jelgavas stādaudzētavas. Ir izveidoti dzīvžogs, gaumīgas ziedu kompozīcijas, atpūta zona, ir glīti sakrauta malka, viena no saimniecības ēkām ir tikusi pie logiem ar vitrāžu, kur ar laiku tiks ierīkota senlietu krātuve. Zoja un Viktors Liepiņi apstrādā zemi un kopj mežu, saimniecības kopējā platība ir nedaudz lielāka par 10 ha. Mājas tuvumā nav redzams ezers, kā varētu likties pēc tās nosaukuma „Ezermalas”, bet zemes īpašums stiepjas līdz Zabolotjes ezeram Līdumniekos.

     Ciblā ir mājas „PLŪMES”, kur saimnieko Maija Manukina. Ēka atrodas ciematā, bet konkursā to vērtējām kā lauku sētu, jo tā ir tālāk no ielām – lauku ārēs. Un pirmais iespaids par „Plūmēm” – tā ir tipiska lauku sēta, kam apkārt viļņo labības lauki. Māju 1954. gadā būvējuši Maijas vecāki Anastasija un Vitālijs Manukini, no Līdumnieku puses pārvedot un pārbūvējot kādu lielu šķūni. „Plūmju” mājas teritorija ir gaumīgi sakopta, tajā ir gan dzīvžogs, gan akmeņiem izlikts celiņš, gan puķu dobes. Ēkas – māja un šķūnis, kā arī atsevišķi no koka darināti objekti – atpūtas vieta, aka – nesen ir krāsoti zaļā krāsā, dažādos toņos – no gaiša līdz tumši zaļam, ar to radīts harmonisks kopskats. Maijai ļoti patīk puķes, viņas dārzā aug 12 dienziežu un 14 īrisu šķirnes. Starp ziediem dobēs ir iesēti arī galdā liekami zaļumi. Daudzi augi ir dāvināti, un tie atgādina par kādu notikumu vai cilvēku. Maijas radošums izpaudies, pie mājas izveidojot atsevišķas kompozīcijas ar vēsturiskām lietām. Piemēram, vecais velosipēds, ar kuru savulaik braukusi gan pati, gan meitas, tagad, sarkani krāsots, lepni slejas pār akmeņu krāvumu, novēršot uzmanību no elektrības sadales skapja (to Maija pacentusies slēpt arī ar ceriņiem un citiem zaļumiem). Savukārt kādu nepievilcīgu stabu viņa apaudzējusi ar parastām kāršu pupiņām.

     Zvirgzdenes pagasta Bērzinīkos savu dzīvesvietu izbūvējuši un iekopuši Māris un Ilona Cibuļski. Savulaik šo dzimtas īpašumu atguvusi Māra māte, gribējusi dod vārdu „Cielaviņas”, bet tāds nosaukums jau bijis kādam īpašumam pagastā un divus īpašumus ar vienādu nosaukumu reģistrēt nav iespējams. Tā radies nosaukums „CIELAVIŅAS LIGZDA”, bet nākamā gadā cielaviņas tiešām izveidojušas ligzdu šķūnī. Māris un Ilona pirms 14 gadiem attālāk no vecās mājas izbūvēja pirmo savu ēku – guļbūvi ar pirti un dzīvojamām telpām. Gadu gaitā ir izbūvēts arī neliels šķūnītis, plašāka viesību zāle un nupat – arī vasaras virtuve, kur var ērti gatavot un ēst. Visas ēkas ir brūni krāsotas. Ēku tuvumā ir ugunskura vieta, kā arī dažādām aktivitātēm piemēroti objekti: lielās šūpoles, „štābiņš” un smilšu kaste bērnu rotaļām, futbola vārti, šautriņu dēļi u.c.. Par to, ka „Cielaviņu ligzda” Cibuļsku ģimenei nav laiskas atpūtas vieta, liecina akurāti un pārdomāti iekoptais dārzs ar 122 augļu kokiem un krūmiem, tajā skaitā 60 upeņu krūmi. Garās rindās – 32 dažādu šķirņu vīnogulāji, starp kuriem aug ražīgas zemenes. Tiek audzēti arī dārzeņi – arī rindās, starp kurām var izbraukt ar traktoriņu, nopļaujot zāli. Savukārt gurķi tiek audzēti nevis vienkārši uz zemes, bet no konteineriem, tie ir viegli novācami, jo aug uz īpaši izbūvēta karkasa. Vasarā tiek kopts plašs zālājs (ap 2 ha), bet saimniecība kopējā platība ir aptuveni 10 ha.

     „DOLES” nav viegli atrast, lai gan šī māja atrodas netālu no Blontiem, jo ceļa līdz ciematam nav, ir tikai gājēju taciņa. Ceļu īpašnieki izveidojuši no citas puses. Saimniecības kopējā platība pārsniedz 10 ha. Te kopš 2003. gada saimnieko Velta un Aleksandrs Narnicki. Mājas ir interesantas, tās būvējis un uzturējis keramiķis Apolinārijs Dieglis – Veltas tēvs. Lai gan daļēji sabrukusi, bet vēl ir saglabājusies un, iespējams, tiks atjaunota keramiķa darbnīca. Narnicki „Dolēs” sāka saimniekot pēc Veltas mātes nāves. Pakāpeniski ir mūsdienīgi saremontēta dzīvojamā māja un labiekārtota teritorija ap to. Pirmās savu vietu pie mājas rada lilijas. Tagad ir iekopta neskaitāmas puķu dobes. Ziedu daudzums ir milzīgs – tie ir stādīti gan dobēs, gan podos gan mājas un saimniecības ēku sienām, gan dažādās vecās sadzīves lietās. Narnickiem ir četri mazbērni, viņu priekam ierīkots rotaļu laukums ar slīdkalniņu, vairākām šūpolēm u.c.. Velta, uzņemot konkursa komisiju, atzina, ka ļāvusies pierunāt sevi piedalīties tajā, bet īsti labi „Doles” varētu būt sakoptas pēc pāris gadiem. Vēl ir daudz ieceru, lai šī lauku sēta atbilstu tās saimnieku izpratnei par skaisto. Tomēr ir paveikts ļoti daudz un var tikai apbrīnot, kā cilvēki paspēj ikdienā uzturēt labā kārtībā daudzos apstādījumus un puķu dobes māju tuvumā, sakņu dārzu un dīķi!

MĀJAS CIEMATOS

Pušmucovas ciematā bija pieteiktas divas mājas, kas atrodas kaimiņos: māja ar nosaukumu „MODESTI”, kur saimnieko Elvīra Rimicāne, un māja ar nosaukumu „ZĪLĪTES”, kur saimnieko Svetlana Sitko – Siņica. Vien Elvīra pati un viņas kaimiņiene Svetlana laikam spēj saprast, kur ir robeža, kas šķir viņu mājas, jo “robežžoga” vietā aug bumbieres, ābeles un ķirši.

     Skanīgo nosaukumu „MODESTI”, mājai ir devusi Elvīra. Viņa 1991. gadā ieprecējās Pušmucovā, kur viņai ļoti patīk. Toreiz te saimniekoja vīramāte, kuru daudzi pēc tās tēvavārda sauca Modestovna. Elvīrai vārds Modesti liekas pati pilnība, jo tas saistās ar modi un dēstiem, kas ir ļoti tuvi Elvīras mākslinieciskajai un radošajai dabai. Elvīra ar vīru Valdi un jaunāko dēlu Andi nu jau 3 gadus dzīvo jaunajā mājā, kuras celtniecība sākta 1999. gadā. Pateicoties Valdim vecā māja pārtop par galdniecības darbnīcu, kuŗā jau tapušas pagraba un garāžas durvis. 1,2 ha lielā teritorija ap māju vienmēr tiek uzturēta kārtībā, te ir senais augļu dārzs, kas tiek atjaunots un papildināts. Modestu dārzā jauki sadzīvo skujeņi, košumkrūmi, rozes un ziemcietes. Vecā āra virtuve nu ir košais akmensdārzs, bet gotiņas ganībās gozējas dīķis ar pludmali. Viņas pašas izdomātas ir arī jaunās mājas logu dekoratīvās apmales, kurās redzams Auseklītis un citas latviskas zīmes. Elvīra uzskata, ka šis īpašums ir jālolo un jākopj, tā izrādot cieņu senčiem un savai mazajai Latvijai. Katrā dzimtā ir jābūt vietai, kur visi var satikties un ir mīļi gaidīti.

     Īpašums  „ZĪLĪTES” sākas uzreiz aiz „Modestu” pamatīgā pagraba. Tā nosaukums ir radies no saimnieku uzvārda latviskotā varianta. Svetlana dzimusi Aizkrauklē, bet te ieradusies no Kārsavas kopā ar vīru Jāni un bērniem – Kristiānu, Amandu un mazo Markusu mammas puncī. Jaunā ģimene nu jau 10 gadus saimnieko dzimtas īpašumā. Idejas mājas un apkārtnes iekopšanā galvenokārt realizē Svetlana. Viņa ir atjaunojusi ābeļdārzu, izveidojusi no dažādiem zaļumkrūmiem dzīvžogu, kas īpašumu veiksmīgi pasargā no blakus esošā ceļa putekļiem. Veidojot dārza ainavisko vidi, Svetlana izmanto dabas materiālus – dažāda izmēra akmeņus, vecās lazdas koksni, kas ieraugāma puķu dobju iežogojuma veidolā. Vecās ābeles stumbrs kā puķu kompozīcijas elements tur koši sarkano vīteņrozi, kas cieši piekļāvusies stumbram kā glābējam no šīsvasaras vēja brāzmām. 2018. gadā māja tikusi pie jauna sarkana metāla jumta, jauniem logiem un puķu izrotātās nojumes pie ieejas durvīm, lai uz brīdi apsēstos un sakārtotu domas turpmākajiem darāmajiem darbiem un jaunām radošām idejām īpašuma iekārtošanā. Svētkos visiem pietiek vietas pie Svetlanas iekārtotās ugunskura vietas ar masīvajiem koka soliem. Liela daļas platības no mājas līdz lielceļam – labi sakopts zālājs. Svetlana saka: “Ir jauki, ka patīk pašiem, kaimiņiem un garāmbraucējiem. Mūsu bērni darbojas kopā ar mums, bet vēlāk spēs skaistumu saglabāt saviem bērniem.”

Blontu ciematā konkursam tika pieteiktas divas mājas, kas atrodas pašā ciemata centrā, kaimiņos, Dīķa ielā.

     Māju „KAMENES”, kur saimnieko Vija Metlāne, nevar nepamanīt. Tā atrodas ceļa malā, un no pavasara līdz vēlam rudenim tā ir ziedu ieskauta. Vijai ļoti patīk darboties ar puķēm. Nesen kāds jautājis, cik puķu ir viņas „Kamenēs”. Un Vija nepaslinkoja, saskaitīja. Izrādās – 270 stādi! Ikviens, kas pazīst Viju, zina arī par viņas aizraušanos, tāpēc parasti Vijai tiek dāvināti ziedi, ko var izstādīt. Tad ir jāpiemeklē katram piemērota vieta. Vijai nav dārzkopja izglītības, un viņa nedaudz pārdzīvo, ka viņas puķu dārzā nav ievēroti kādi ziedu pareizas stādīšanas likumi, bet … kā Vija saka: – Es skatos no citiem un mācos, nu jau dārzā ir arvien lielāka kārtība. Ar lepnumu Vija demonstrē šī gada „odziņu” – dzelteno kannu. Vēlēšanās skaistu darīt apkārtni mudina Viju arī ciemata dīķa krastus, kas atrodas tieši pretī „Kamenēm”, sakopt un apzaļumot.

     Mājas „BEBRĪŠI” ir Valentīnas un Nikolajs Petrovu īpašums. Pēdējos gados viņi ir veikuši mājas remontu, tās fasāde, jumts, logi ir gaumīgi saskaņoti brūnos un bēšos toņos. Tā kā teritorija ap māju ir ļoti maza, katru zemes pēdu jāizmanto pārdomāti. Valentīna aicinājusi palīgā speciālisti, kas palīdzējusi izplānot dekoratīvo stādījumu izvietojumu un puķu dobes pretī ieejai namā, kā arī ieteikusi ap mājas priekšā augošo bumbieri izbūvēt koka soliņus. Gar māju un pie garāžas ir izlikti bruģa celiņi, starp apstādījumiem – akmens šķembu takas. Dārzā nav eksotisku augu un ziedu, bet tas ir elegants un pietiekami krāsains, kāds zieds vienmēr ir uzplaucis. Samtenes, petūnijas un leduspuķes allaž neuzkrītoši izdaiļo namu un teritoriju ap to.

UZŅĒMUMS

     SIA „LAPEGLES 2” ir vienīgais uzņēmums, kas šogad piedalījās konkursā „Ciblas novada sakoptākā sēta”. Un tas droši var pretendēt uz sakoptākā titulu. Zvirgzdenes pagastā šis Antona Daudiša dibinātais uzņēmums darbojas kopš 1992. gada. Pamatā „Lapegles 2” zināms kā mežistrādes un kokapstrādes uzņēmums, bet tam ir arī veikals – tātad nodarbojas ar tirdzniecību, un kopš pagājušā gada tas izīrē plašu banketa zāli dažādām svinībām un semināriem. Uzņēmuma teritorija ir kārtīgi sakopta, pie tā ir glīta norāde. Centrālo ēku, kuras otrajā stāvā izvietota banketu zāle, ieskauj apstādījumi un akmeņdārzs, kurā zied daudzgadīgas puķes. Ir ierīkotas vairākas atpūtas vietas ciemiņiem. Glīti krāsota droška un kamanas – īpaša „odziņa”, kas iepriecina viesus. Antons Daudišs stāsta, ka plašajā banketa zālē iespējams uzņemt līdz pat 100 viesiem. Pie lielās zāles ir ērta un pietiekami labi aprīkota virtuve, kā arī dažas guļamistabas. Telpu interjerā izmantots koks. Savukārt SIA „Lapegles 2” veikalā Ludzā (jaunā adrese – Rūpniecības iela 4) iespējams iegādāties lauksaimniecības tehnikas rezerves daļas, eļļas, hidraulikas rezerves daļas, zāģmateriālus u.c. preces. Uzņēmums daudzkārt ir saņēmis Ciblas novada pašvaldības apbalvojumus kā lielākais darba devējs un nodokļu maksātājs.

Teksts un foto:

Ērika Bondarenko,

Ciblas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Uz augšu