Blontu bibliotēkā – izcilā keramiķa Šmulāna jubilejai veltīta izstāde

No 20. janvāra līdz 28. februārim Blontu bibliotēkā skatāma Antona Šmulāna 90 gadu jubilejai veltīta foto un literatūras izstāde. Izstādē ir skatāmi arī divi A. Šmulāna darbi.

Izcilais Latgales keramiķis Antons Šmulāns savu meistarību izkopis tikai pārdesmit gadus, bet ir palicis tautas atmiņā kā spilgts mākslinieks. Un pat 45 gadus pēc viņa aiziešanas mūžībā, mēs atskatāmies uz viņa veikumu un apbrīnojam to. Blontu pagasta bibliotēkas vadītāja Inta Vonoga ir apkopojusi interesantus materiālus par izcilā novadnieka dzīvi un daiļradi un izveidojusi izstādi.

Antons Šmulāns dzimis 1927. gada 21. janvārī un radoši darbojies Ludzas apriņķa Mērdzenes (Blontu) pagasta Kucovkā. Pirmās amata prasmes apguva pie sava tēva Jāzepa Šmulāna. 1951. gadā A. Šmulāns sācis patstāvīgās podnieka gaitas. Darinājis saimniecības traukus, svečturus, bet pasaules slavu meistaram atnesa sīkplastika – pasaku negatīvo varoņu – velnu atveidojums, iemiesojot, personificējot tajos cilvēka vājības un trūkumus.
A. Šmulāns izgatavojis kādus piecus tūkstošus velnu un nekad nav atkārtojies. Tagad šie rakari izklīduši pa daudziem Latvijas un citu valstu muzejiem (tai skaitā vienīgo pasaulē velnu muzeju Lietuvas pilsētā Kauņā), privātkolekcijām, pabijuši pat Vispasaules izstādē Monreālā, Kanādā.

1960 gadā par ieguldījumu Latgales podniecības centra tradīciju saglabāšanā un sasniegumiem keramikā piešķirts Antonam Šmulānam piešķirts Tautas daiļamata meistara nosaukums.

Par izcilo keramiķi daudz rakstīts, 1971. gadā uzņemta Rīgas kinostudijas animācijas filma “Ragainais māls” (scenārija autors V. Ļūdēns, režisors A. Burovs, komponists P. Plakidis). Filmas varoņi – Latgales lietišķās mākslas meistars Antons Šmulāns, slavenais latviešu aktieris Ēvalds Valters un viņa keramikas velniņi. Filmā pasaku epizodes mijas ar dokumentāliem kadriem. Filmu var aplūkot www. filmas.lv
Tautas daiļamata meistara dzīves gājums aprāvās traģiski 1972. gada 15. septembrī – meistars aizgāja no dzīves 45 gadu vecumā, pašā spēku briedumā.

Turpinot Latgales keramikas klasiskās tradīcijas, tēva pēdās kādu laiku veiksmīgi gājusi meita Emīlija. Tēva iespaidā arī bija pievērsusies sīkplastikai, taču drīz vien to pārtrauca. Ar Emīliju arī noslēdzas Kucovkas keramiķu dzimtas loks.
– Paldies meitai Emīlijai Šmulanovai par vēsturiskiem foto, kurā redzams pats mākslinieks, arī filmas „Ragainais māls” darbība. Aicinām apmeklēt Blontu pagasta bibliotēku un aplūkot šo izstādi! – Inta Vonoga, bibliotēkas vadītāja.

Uz augšu