Pirmais starts lielajās Sartai 2018 sacensībās

Biedrības „Rikšotāju braucēju klubs „Pegazs”” dalībnieces Sandra SOIKĀNE no Ciblas novada un Ilona MALAHOVA no Ludzas novada februārī piedalījās divās nozīmīgās sacensībās Lietuvā.

Par rikšotāju gūto pieredzi informē Inese RUSKULE.

Kaut arī tika pārceltas par nedēļu vēlāk, tomēr 10. februārī Lietuvas mazpilsētā Dusetos norisinājās vienas no lielākajām rikšotāju zirgu sacensībām Baltijas valstīs – Sartai 2018.

Kā parasti sacensībās bija ieradušies apmēram 30 000 skatītāju. Uz skrejceļa sacentās Lietuvas, Igaunijas un Latvijas sportisti. Balvu fonds šogad arī neatpalika no citu gadu apjoma, un tas bija 24 000 EUR. Balvu fonds tika sadalīts uz 8 braucieniem, kuros piedalījās 6 – 8 zirgi. Apbalvotas tika pirmās 3 vietas katrā braucienā, un pārējie dalībnieki saņēma 50 EUR par piedalīšanos.

Šis gads ir nozīmīgs tāpēc, ka pirmo reizi Sartai sacensībās piedalījās daudz rikšotāju braucēji no Latvijas: Māris Ežmalis (Garkalnes nov.), Nikolajs Galiļejevs (Dagdas nov.), Līna Berga (Gulbenes nov.), Sandra Soikāne (Ciblas nov.), Ilona Malahova (Ludzas nov.) un Jānis Ruskulis (Dagdas nov.). Lielākoties mūsu braucējiem bija Amerikas šķirnes zirgi, un tikai I. Malahova un L. Berga startēja vienā no braucieniem ar Francijas rikšotāju šķirnes zirgiem. Jāpiemin, ka I. Malahova bija vienīgā, kura šajās sacensībās piedalījās ar Latvijā dzimušo AR šķirnes ķēvi Salamandra (audzētājs: Tatjana Martinsone). Vīriešu pārstāvji šajās sacensībās piedalījās jau vairākas reizes, taču visām trim meitenēm tās bija kā uguns kristības.

Uz neko vieglu neviens necerēja, jo abos braucienos, kur piedalījās Latvijas pārstāvji, sacentās Igaunijas stiprākie braucēji – Jevgēnijs Ivanovs un Jelena Fironova. Protams, ka abi braucēji arī guva uzvaru savos braucienos – gan garajā 2400 m distancē (J. Ivanovs ar zirgu Asko Q, 3.12,78 min), gan arī īsajā 1609 m distancē (J. Fironova ar zirgu Danzel Eson, 2.07,69 m).

Taču mūsu sportisti godam turējās līdzās līderiem. Garajā distancē mūsu meitenes (ar zirgiem Uppsala D’Isop un Jam Star O) ierindojās 4. vietā, uzrādot abas vienāds rezultātus: 3.22,00 min. Otrajā braucienā, kur distance jau bija 1609 m, veiksme vairāk nostājās mūsu braucēju pusē un godalgoto 2. vietu izcīnīja Sandra Soikāne ar AR šķirnes kastrātu Victory Boy T.G., uzrādot laika rezultātu 2.08,50 min. Ilona Malahova ar Salamandru šajā braucienā izcīnīja 5. vietu, uzrādot laika rezultātu: 2.09,63 min.

Cīņas bija patiesi spraigas, un tikai pēdējie finiša taisnes metri noteica līderus. Bija arī sacensību noteikumu pārkāpumi, tāpēc braucējiem jābūt uzmanīgākiem, kaut arī azarts pārņem virsroku sacensību laikā. Vislabāko laika rezultātu visās Sartai 2018 sacensībās uzrādīja Lietuvas braucējs Egidijus Gudonis ar zirgu Gardens Fairytale – 2.01,38 min (1609 m).

Jau pēc nedēļas (16. februārī) I. Malahova un S. Soikāne devās uz attālo Lazdijai pilsētu Lietuvā, kur notika gadskārtējās rikšotāju zirgu sacensības par godu Lietuvas neatkarības dienai. Šogad tas bija diezgan interesants pasākums, kas sākās ar zirgu pajūgu gājienu pa pilsētas centru un noslēdzās ar rikšotāju zirgu sacensībām uz hipodroma skrejceļa. Šoreiz abas braucējas startēja katra ar vienu zirgu, atsevišķos braucienos. Pirmā startēja Sandra ar nesen no Norvēģijas iegādāto AR šķirnes kastrātu Jam Star O un ierindojās 5. vietā, uzrādot laika rezultātu 2.09,79 min (distancē 1600 m). Ilonai ar AR šķirnes ķēvi Salamandra starts šajās sacensībās bija pavisam neveiksmīgs, jo, pieņemot startu, ķēve saleca lēkšos, un līdz ar to sportiste tika diskvalificēta. Tā diemžēl sportā ir, ka vienu reizi veicas labāk, citreiz veiksme paiet garām. Jāatzīst arī, ka skrejceļš Lazdijai nebija tik labs kā tas bija Dusetos, jo sniegs šajā reģionā bija ļoti maz.

Abās Lietuvas sacensībās ir gūta liela pieredze, saprasts arī tas, ka konkurence ir nopietna un sacensību vērtēšana ir ļoti stingra.

Par prieku visiem līdzjutējiem no vietējiem Ludzas un Ciblas novada, un varbūt arī no kāda attālāka Latvijas novada, šī gada 10. martā uz Pušmucovas skrejceļa notiks zirgu rikšošanas sacensības, kur plānots izcīnīt arī Latgales ceļojošo kausu. Sacensību sākums plkst. 12.00.

Visi laipni gaidīti!

Uz augšu