Putnu dienās Blontos izgatavoti būrīši zīītēm

12. aprīlī Blontu pirmsskolas izglītības iestādē (PII) notika Putnu dienu pasākums, kura laikā tika izgatavoti vairāk nekā 30 putnu būrīši.

Blontu PII ar mērķi iesaistīties Putnu dienās vērsās Dabas aizsardzības pārvaldē. Sadarbība bija ļoti veiksmīga!

Dabas aizsardzības speciālists Dagnis Vasiļevskis Blontos ieradās ar būrīšu sagatavēm, un bērni kopā ar vecākiem un vecvecākiem izgatavoja vairāk kā 30 putnu būrīšus, kas paredzēti zīlītēm. Pirms ķeršanās pie āmura un naglām Dagnis pastāstīja, kā pareizi gatavot būrīti, un pats aktīvi darbojās. FOTO

Daudzi pirmo reizi dzirdēja noteikumus, kādi jāievēro, gatavojot it kā tik vienkāršu lietu kā putnu būrītis. Izrādās, tas būtu jāgatavo no neēvelētiem dēļiem. Tas tāpēc, ka putniņi no būrīša izrāpjas nevis izlido. Un, ja dēlis ir gludi nopulēts, putnēna nadziņiem nav, kur aizķerties, tāpēc tas var palikt un iet bojā šādā būrītī.

Gatavojot māju zīlītēm, jāzina, ka tās pašas netīrīs būrīti. Tāpēc viena no būrīša detaļām jāsastiprina tādā veidā, lai to varētu noņemt un būrīti iztīrīt. Zīlīšu būris jātīra vismaz 1 reizi divos gados. Pēc Dagņa ieteikuma, to var darīt oktobrī, novembrī vai martā. Ja būrītī sakrājusies pamatīga netīrumu kārta, mazos putnēnus ar ķepu pa būrīša atveri var aizsniegt kaķis vai cits dzīvnieks.

Atšķirīgi ir ar mājas strazdiem, viņi savus būrīšus paši tīra.

Blontu dārziņa Putnu dienu dalībnieki ar interesi noklausījās šo informāciju un ķērās pie darba. Palīgā saviem bērniem un mazbērniem bija atnākuši un atbraukuši tēvi un vectēvi. Kopīgi darbs ritēja ļoti ļoti raiti. Klaudzēja āmuri, skanēja padomi. Dagnis rādīja, kā labāk sanaglot malas, un ieteica jumtiņu veidot noņemamu. Šai nolūkā jumtiņš tika nevis pienaglots, bet piestiprināts ar divām koka tapiņām. Būrīšu sānu malās tika iedzīts pa naglai, tām piesieta stieple. Šādi būrīti var uzkarināt koka zarā vai kur citur.

Kopīga darbošanās noslēdzās ar dārziņa vadītājas Guntas Stoleres pasniegtu Pateicību Dabas aizsardzības pārvaldes darbiniekam Dagnim Vasiļevskim un ģimenēm, kuras piedalījās pasākumā.

Svaigā gaisā ļoti labi garšoja cienasts – bērnudārza virtuvē vārītā putra un tēja.

___________________________________________________________________

Sagatavojusi Ērika Bondarenko, Ciblas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

????????????????????????????????????
Uz augšu