2018./2019. māc. gada karjeras pasākumu maratons noslēdzies

Domājot par šajā mācību gadā paveikto, ir gandarījums, jo ir bijusi veiksmīga sadarbība ar projektā iesaistīto skolu administrāciju, skolotājiem, uzņēmējiem un izglītojamajiem. Saku lielu paldies Pušmucovas pamatskolai, Ciblas vidusskolai un Ludzas Mūzikas pamatskolai par izturību VIAA IKAD Karjeras atbalsta novērtēšanas vizītes laikā 26.11.2018. Novērtēšanas vizītes slēdziens visās skolās – KAA darbs tiek nodrošināts nepieciešamā apjomā un kvalitātē. Labā ziņa ir tā, ka šis atzinums skolām derēs akreditācijas laikā.

Pušmucovas p-skolas 2. – 5. klase 29.10.2018. iepazina profesiju daudzveidību Gorbunovas kundzes viesnīcā Ludzā. Skolēniem patika iemēģināt savu roku, bārmeņa, pavāra, administratora, oficianta un uzkopēja profesijās.

21.03.2019. Pušmucovas skolas 6. – 9. klašu skolēnu grupa devās uz SIA „ARIOLS” ražotni Ludzā, lai iepazītos ar profesijām pelmeņu ražotnē. Mums piebiedrojās arī Ezersalas internātpamatskolas audzēkņi. Te būs īpašs stāsts.

„Mīti un patiesība par ARIOLU”

Manuprāt, šis ir visvairāk “leģendām” apvītais uzņēmums Ludzā. Vieni nopēla, citi slavēja, citi raustīja plecus. Tā gribējās ieraudzīt patiesību ar savām acīm, jo ne velti ir teiciens – labāk vienreiz redzēt, nekā simtreiz dzirdēt! Jau janvārī sazvanījos ar uzņēmuma komercdarbības speciālisti Žannu Vasiļevsku, lai vienotos par KAA pasākuma “Darbs pelmeņu ražotnē” norisi. Sarunu laikā sapratu, ka daudz neko neredzēsim stingro sanitāro normu dēļ, bet es biju neatlaidīga.

Tuvojoties uzņēmuma teritorijai, patīkami smaržoja pēc sautētas gaļas (labi, ka bijām paēduši pusdienas skolā). Mūs laipni sagaidīja apsargs, pastāstīja par saviem pienākumiem un teica, ka svešs cilvēks iekšā netiks, jo visus darbiniekus viņš pazīst. Parakstījāmies, ka esam veseli un ievērosim uzņēmuma noteikumus. Devāmies uz saldētavu – 25 grādi un lieli plaukti ar dažāda veida produkciju. Darbiniekiem siltie spectērpi, lai nesaaukstētos. Kastes ar eksportam gatavo produkciju tiek uzceltas un noņemtas ar īpašu mini traktoriņu, kura darbības mēs varējām vērot un sapratām, ka ir vajadzīga īpaša apmācība. Tālāk devāmies uz telpu, kas atgādināja milzīgu konfekšu noliktavu, jo lielos ruļļos stāvēja uzņēmuma produkcijas iepakojuma papīrs. Žanna aicināja katru atrast sava tīkamākā „ARIOLA” produkta iepakojumu.

Mums bija lieli brīnumi, ka zinājām tikai nedaudz no visa plašā uzņēmuma piedāvājuma. Pelmeņi, dažādos izmēros un pildījumos, čebureki, pankūkas, virtuļi. Saldējumu viņi neražo, bet tikai iepako. Te nekas nevar sabojāties, jo gaļa ar pašu saldētavas mašīnām tiek pieteikta un piegādāta īstermiņā. To atkausē ražošanas procesā, bet tikko tā nonāk svaigās mīklas apvalkā – pelmenī, jau ražošanas līnijā „vizinoties” līdz iepakojuma konveijeram, tā atkal tiek sasaldēta. Darbinieki spectērpos tikai uzrauga ražošanas līniju darbību. Ražošanas meistari mīklai un gaļai pievieno garšvielas un atbild par produkcijas kvalitāti (garšīgumu). Jā, mēs arī visi tikām ieģērbti, lai vispār tiktu šo brīnumu redzēt. Jāsaka, ka roku darbs ir miesniekiem un kāpostu tīteņu gatavotājām – abas vienā maiņā satin 500 tīteņus, bet kāposta lapas jānoplaucē pašām. Nekādīgi nevarējām „noķert” to mirkli, kad mīkla ietin gaļu.

Diennaktī nodarbināti 100 strādnieki, bet kopumā 200, jo darbs maiņās. Pasākuma noslēgumā baudījām uzņēmuma jaunāko produkciju – biezpiena maizi. Mums ļoti patika, ne velti strādātgribētāji šajā uzņēmumā stāv rindā, jo kadru mainība te ir reta parādība. Priecāsimies, ka arī mēs varam baudīt „ARIOLA” gardumus, jo pārsvarā tie aizceļo uz Eiropas valstīm.

Jauki, ka ES projekts Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” nākamajā mācību gadā turpināsies un dos iespēju jauniešiem iepazīt darba pasauli, lai sekmētu izglītojamo patstāvīga lēmuma pieņemšanai savā karjerā.

Lai visiem jauka vasara un spēka uzkrāšana jaunam darba cēlienam!

Sagatavotājs: PKK Elvīra Rimicāne

Uz augšu