SK “Pegazs” meiteņu spārnotie zirgi

Inese RUSKULE, biedrības “Rikšotāju braucēju sporta klubs “Pegazs”” pārstāve

Tāpat kā pagājušā gada sezona arī šogad biedrības “Rikšotāju braucēju sporta klubs “Pegazs”” pārstāvēm Sandrai Soikānei, Ilonai Malahovai un Ilzei Rudzītei rikšotāju zirgu sacensību sezona ir bijusi veiksmīga. Pavisam kopā meitenes piedalījās 5 Latvijā rīkotajās sacensībās, un tikai vienā no tām nav iegūts visaugstākais vērtējums – 1. vieta vai ātrākais dienas laika rezultāts.

Sezona tika uzsākta pašmāju sacensībās “Ciblas novada kauss 2019”, kas norisinājās jūlija sākumā. Pavisam šajās sacensībās bija septiņi pamatbraucieni un finālbrauciens. Ciblas novada 1. vietas kauss palika “mājās”, jo to izcīnīja Sandra Soikāne ar zirgu Victory Boy T.G. Savukārt otrajā vietā bija arī SK „Pegazs” pārstāve Ilona Malahova ar zirgu Salamandra. Ilze Rudzīte ar zirgu Upsala D’Isop savā brauciena arī izcīnīja 1.vietu. Jāpiebilst arī, ka S. Soikāne ar zirgu Victory Boy T.G. uzrādīja ātrāko laika rezultātu šogad, ja vērtējam visas 2019. gada vasaras sezonas sacensības kopā, un tas bija 2.06,15 min (distance 1600 m). Otrajās Ciblas novadā rīkotajās sacensībās “Latgales kauss & Dzimis Latvijā 2019” visos braucienos uzvarēja SK “Pegazs” meitenes, bet finālbrauciens par Latgales kausu starp I. Malahovu un S. Soikāni izvērsās spriedzes pilns, un rezultātā divas pirmās vietas un Latgales kauss palika uz gadu SK “Pegazs” īpašumā. Šajās sacensībās savukārt Ilze Rudzīte ar Amerikas rikšotāju šķirnes ķēvi Daja Star uzrādīja labāko 2019. gada sezonas laiku starp divus gadus veciem zirgiem Latvijā, un tas bija – 2.27, 91 min. (1600 m distancē).

Sacensības “Krāslavas novada kauss 2019” bija veiksmīgas galvenokārt pamatbraucienos, jo gan Sandra ar Victory Boy T.G. (2.10,00 min., distance 1600 m), gan arī Ilona ar zirgu Stella (2.15,19) savos pamatbraucienos ieguva 1.vietas. Finālbraucienā tik labi neveicās, jo tika atlikts starts un zirgi sāka satraukties, kā parasti ir šādos brīžos. Bet tomēr – gadalgotas vietas: Sandra ar Victory Boy T.G ierindojās 2.vietā, Ilona ar Salamandru – 3. vietā. Šajās sacensībās piedalījās arī Ilze Rudzīte ar zirgu Daja Star, iegūstot uzvaru savā braucienā (2.47,88 min.).

14. septembris – “Beķeru kauss 2019”. Ineses Grizānes foto

Arī Gulbenes novada Lizuma pagastā rīkotajās sacensībās “Beķeru kauss 2019” Ciblas un Ludzas novads tika pārstāvēts godam, jo trijos no pieciem braucieniem uzvarēja SK “Pegazs” braucējas. S. Soikāne ar zirgu Victory Boy T.G. kārtējo reizi uzrādīja ātrāko dienas laika rezultātu – 2.54,83 min (2100 m distance).

Ilze Rudzīte ar Daja Star – “Beķeru kauss 2019”. Ineses Grizānes foto

Savukārt I. Rudzīte ar divus gadus veco zirgu Daja Star bija ātrākā trīs gadu veco zirgu vidū. Labus laika rezultātus uzrādīja arī I. Malahova, iegūstot savos braucienos 2.vietas.

Arī sezonas noslēdzošās sacensībās “Čadu kauss 2019”, kas notika 28. septembrī Dagdas novada Vecdomē, SK “Pegazs” zirgi parādīja, ka prot lidot. I. Malahova ar zirgu Salamandra uzrādīja dienas ātrāko laika rezultātu 2.08,09 min. (1600 m distancē), savukārt S. Soikāne ar Victory Boy T.G. turpat vien mina uz papēžiem Ilonai, uzrādot laika rezultātu 2.08,84 min. un attiecīgi ierindojoties otrajā vietā. Un divus gadus veco zirgu konkurencē nepārspēts palika pāris no Ciblas novada – Ilze Rudzīte ar Daja Star, kas uzrādīja laika rezultātu: 2.34,20 min. (1600 min).

Pavasarī S. Soikāne n I. Malahova aktīvi piedalījās arī Lietuvas pilsētā Širvintos rīkotajās rikšotāju zirgu sacensībās, kur konkurence ir jau daudz nopietnāka un uzvaras gūt ir ļoti grūts uzdevums. Taču šī gada februārī S. Soikāne ar zirgu Victory Boy T.G. no lielākajām rikšotāju sacensībām Dusetos – “Sartai 2019” pārveda mājās bronzu.

Tagad zirgiem ir sācies “atvaļinājums”, un tie pagaidām netiek trenēti, lai sakrātu spēkus jaunajai sezonai. Taču jau gada nogalē ir plānots atsākt intensīvus treniņus, lai gatavotos Lietuvā notiekošajām ziemas sacensībām, jo Latvijā ziemas sezonā sacensības gandrīz netiek rīkotas nepastāvīgo laika apstākļu dēļ un neatbilstošo skrejceļu segumu dēļ. Protams, arī nākamgad mērķis ir uzvarēt sacensībās tik bieži, cik vien tas ir iespējams, kā arī piesaistīt jaunus braucējus. Viens no mērķiem – sarīkot Ciblas novadā vismaz divas rikšotāju zirgu sacensības 2020. gadā. Nākamgad martā arī ir 15 gadu gadadiena kopš ir atdzimusi rikšotāju zirgu sacensību tradīcija, un iespējams, ka tam par godu tam notiks braucēju saiets.

SK “Pegazs” pateicas visiem atbalstītājiem, kas palīdz gan ar savām pozitīvajām domām, gan arī atbalsta ar savu darbu.

Par finansiālo atbalstu sacensībām jāpateicas Ciblas novada domei un Latvijas Zirgaudzētāju biedrībai.

Ļoti liela priekšrocība ir tam, ka pie Pušmucovas pagastā esošā skrejceļa ir blakus stallis, kur iespējams izmitināt zirgus sacensību laikā. Jo pārējās sacensību norises vietās Latvijā visa zirgu iejūgšana, atpūtināšana notiek uz klaja lauka. Par to SK “Pegazs” ir pateicīgs Jānim Kazinīkam un viņa ģimenei, ka ļauj izmantot gan staļļa telpas, gan arī palīdz sakopt ap stalli esošo vidi.

Uz augšu