Folkloras kopa „Ilža” nominēta balvai BOŅUKS 2019

Noslēdzies žūrijas darbs, izvērtējot Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks 2019“ pretendentus, un nu zināmi 30 balvas nominanti.

Starp nominantiem – Ciblas folkloras kopa „Ilža“. Albums un pētījums „Ludzas igauņu dziesmas”.

„Ilža” arī aicināta uzstāties balvas pasniegšanas ceremonijā svētdien, 23. februārī, plkst. 16.00 Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē.

Jāpiebilst – Ciblas folkloras kopas „Ilža” Ludzas igauņu dziesmu albums „Lutsi rahvalaulud” ir nominēts prestižajai Mūzikas ierakstu gada balvai Zelta Mikrofons nominācijā „Tautas vai pasaules mūzikas albums”. Ceremonija notiks 18. februārī Dailes teātrī.

Pirms „Boņuks 2019” ceremonijas plkst. 14.00 Latgales vēstniecība GORS aicina uz Latgalē (Ludzā) dzimušajam, bet ilgus gadus trimdā dzīvojušajam gleznotājam, grafiķim un mākslas zinātniekam Jurim Soikanam (1920–1995) veltītās izstādes atklāšanu, kura ierosme ir Soikana 100. jubileja, kas māksliniekam apritētu šī gada 12. aprīlī. Mākslinieka darbu motīvi caurvīs arī balvas pasniegšanas ceremonijas scenogrāfiju.

Šogad balvas par aktivitātēm, darbu un sasniegumiem latgaliskajā kultūrā tiks pasniegtas jau divpadsmito reizi. Ceremonijā tiks paziņoti desmit balvas „Boņuks 2019“ saņēmēji un godināts arī balvas „Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā“ saņēmējs.

Latgaliešu kultūras gada balvas mērķis ir apkopot labāko, spilgtāko un svarīgāko padarīto un notikumus pērnajā gadā latgaliskajā kultūrā, godināt aktīvākos latgaliešu kultūras pārstāvjus, popularizētājus, kā arī veicināt un rosināt jaunrades un kultūras daudzveidības attīstību nākotnē. „Boņuks 2019“ godinās par sniegumu un padarīto 2019. gadā. Balvas pretendentu iesniegšanas un nominantu noskaidrošanas process šogad turpināja pērn iesākto virzienu, neizdalot atsevišķas nominācijas, bet vērtējot visa gada veikumu kopā. Balvai tika saņemtas gandrīz 100 pieteikuma anketas, kopējais balvas pretendentu skaits sasniedza 80 dažādus notikumus, personības, darbus, projektus un citas aktivitātes.

 Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks 2019” nominanti ir (alfabēta secībā):

 1. Apvienība „Latgalīšu Reps“
 2. Baltijas džeza festivāls „Škiuņa džezs“ (Lūznavas muiža)
 3. Ciblas folkloras kopa „Ilža“. Albums un pētījums „Ludzas igauņu dziesmas“
 4. Dokumentāls stāsts par kordiriģentes Terēzes Brokas mūžu „Aiz azara bolti bārzi…“ (Anna Rancāne un Daugavpils pilsētas dome)
 5. Dokumentālā filma „Latgalīši Sibirī“ (biedrība „Latgolys Producentu Grupa“)
 6. Dokumentālā filma „Valkātājs“ (bīdreiba „Dokumentālists“)
 7. Dokumentālā filma „Prīsters“ (Latvijas Televīzija, filmu programma „Latvijas kods“)
 8. Dzejas videoklipi „Dūmoj ar komatim“ (biedrības „Latgolys Producentu Grupa“ un “Kukuži”)
 9. Egita Kancāne. Stāstu krājums „Syltuo mola“
 10. Etnogrāfisko tērpu darinātāja un skolotāja Iveta Seimanova
 11. Evalda Vasilevska piemiņas izstāde un grāmata „Evalds Vasilevskis“ (Evija Vasilevska un Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs)
 12. Grupas „Bez PVN“ dziesmas, video un koncerts „Rūbeži“
 13. Ilmāra Znotiņa fotoprojekts un izstāde „Latgolys ļauds“
 14. Ineta Atpile-Jugane. Dzejoļo krājums bērniem „Lobuo i nalobuo“
 15. Ingrida Tārauda. Dzejoļu krājums „Pajautys“
 16. Inta Viļuma un izdevums „Dagdys nūvoda pyura skreinis gruomota“
 17. Izdevums „Nu sakneitis lozda zīd. Annys Vagalis folklorys i etnografiskūs materialu vuokums Kruoslovys apleicīnē“ (Krāslavas Vēstures un mākslas muzejs)
 18. KUUP COFFEE. Saimnieki Oskars un Jolanta Maculeviči
 19. Latgaliešu filantrops Pīters Aloizs Ragaušs
 20. Latgaliešu kultūras ziņu portāls lakuga.lv
 21. Latgales diena Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
 22. Latgales Reģionālās televīzijas latgaliskie sižeti un raidījumi visa gada garumā
 23. Latvijas Radio 1 raidījums „Kolnasāta“
 24. Latvijas Radio 5 raidījums jauniešiem „Pīci Breinumi“
 25. Ligija Purinaša. Dzejas krājums „Sīvīte“
 26. Mākslinieču apvienība V.I.V.A. Aktivitātes visa gada garumā un izstāde „Laimes formula Latgalē. V.I.V.A.“
 27. Muzykys festivals saimem i draugim „LNSO vasarnīca“ (Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un Latgales vēstniecība GORS)
 28. Repere Ūga
 29. TV raidījumu cikls „Latgales pilsētu stāsti“ (LRT+)
 30. Žurnāliste Ausma Sprukte

Balvas „Boņuks 2019” žūrijas komisijā vērtējumus par pretendentiem šogad sniedza rekordliels žūrijas komisijas locekļu skaits – 52 latgaliskās kultūras pārzinātāji, iepriekšējo gadu balvu saņēmēji, mediju pārstāvji, balvas rīkotāju pārstāvji, latgaliskās kultūras sabiedriskie aktīvisti un attiecīgo sfēru pieaicinātie eksperti.

Žūrija iesniegtos nominantus izvērtē divās kārtās – pirmā ir neklātienes kārta, kurā tiek izvērtēti visi iesniegtie pretendenti, bet otrā ir klātienes kārta, kurā žūrijas locekļi diskutē un izvērtē jau 30 nominantus uz vietas Rēzeknē. Ar „Boņuks“ māla statuetēm tiek godināti tie 10 pretendenti, kuri saņēmuši lielāko punktu skaitu kopā abās kārtās (50 % vērtējuma nosakot neklātienes balsojumam, otrus 50 % – klātienes lēmumam).     

 „Boņuks 2019“ balvu pasniegšana šogad uzticēta jauniem vadītājiem – Laurim Zalānam („Ghetto Games” personībai jeb vienkāršajam latgalietim) un Armandam Buļam (ārstam un jaunajam hip-hop māksliniekam Būrs). Ceremonijā uzstāsies postfolkloras grupa „Rikši”, grupa „Bez PVN”, Rēzeknes pūšamo instrumentu orķestris un vīru koris „Graidi” ar fragmentiem no uzveduma „Dzeivis graidi”, folkloras kopa „Upīte”, mūziķe Dana Vasiļjeva, folkloras kopa „Ilža”, hip-hop māksliniece Ūga, kā arī, ļaujot pakavēties filmas „Piļsāta pi upis“ skanējumā, dziedātājs Jānis Kurševs.

Balvu tiešraidē arī šogad varēs vērot lietotnē „LMT straume“ http://straume.lmt.lv/.

Balvas „Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā“ ieguvējs tiks publiski paziņots februāra vidū. Tāpat, sadarbojoties ar latgaliešu kultūras ziņu portālu lakuga.lv, arī šogad tiks noskaidrots portāla lasītāju simpātijas – „Žyka“ balvas saņēmējs. Nobalsot par savu simpātiju ikviens interesents var te: https://www.lakuga.lv/2020/02/05/bolsoj-par-sovu-bonuks-2019-favoritu.

 Latgaliešu kultūras gada balva „Boņuks” pirmo reizi tika pasniegta 2009. gadā, bet kopš 2013. gada balvu rīko Latgales vēstniecības GORS komanda.

Plašāk par balvu: http://bonuks.lv

Publicēšanai sagatavojusi Ērika Bondarenko, Ciblas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Uz augšu