Borisa un Ināras Teterevu fonds vismaz 40 mājsaimniecībām Latgalē palīdzēs uzlabot savus dzīves apstākļus

Neraugoties uz īpašo situāciju Latvijā un visā pasaulē, ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu 12 bezpeļņas organizācijas arī šogad palīdzēs grūtībās nonākušajām ģimenēm veikt zemkopības darbus pārtikas sagādāšanai savam saimes galdam. Vismaz 250 Latvijas mājsaimniecības saņems sēklas, stādus, darbarīkus un mēslojumu, kā arī padomus dārzkopībā. No tām 40 mājsaimniecības – Dagdas, Zilupes, Ciblas, Ludzas, Kārsavas novados.

Noslēdzoties Borisa un Ināras Teterevu fonda projektu konkursam programmā “Pats savam SAIMES GALDAM”, atbalstu ieguva 12 bezpeļņas organizācijas. Šosezon tās savos reģionos īstenos projektus, dārzkopības darbos iesaistot vismaz 800 uzņēmīgus un rosīgus savas apkaimes iedzīvotājus 17 novados Vidzemē, Latgalē, Kurzemē un Zemgalē.

Borisa un Ināras Teterevu fonds šiem darbiem piešķīris grantus 18 220,- eiro apmērā. Atbalstīti 5 projekti Kurzemē, 4 projekti Vidzemē, 1 projekts Zemgalē un 2 projekti Latgalē.

Organizācijas sarūpēs sēklas, stādus un dārza kopšanas piederumus gan novada trūcīgo ģimeņu piemājas dārzu ierīkošanai, gan biedrību pārziņā esošo dārzu apstādīšanai. Visas vasaras garumā ģimenes saņems konsultācijas par dārza kopšanu, savukārt rudenī – par ražas uzglabāšanu ziemai un konservēšanu.

Latgalē atbalstu saņems 2 organizācijas:

Latvijas Sarkanā Krusta Dagdas nodaļa iesaistīs 24 Dagdas novada ģimenes, kas izteica labprātīgu vēlmi darboties savas labklājības celšanai. Dalībnieki saņems inventāru, sēklas un augļu kokus, kā arī konsultācijas. Organizācija pauž: “Tā ir lieliska iespēja pašiem par sevi rūpēties un iegūt zināšanas un iemaņas, lai kvalitatīvāk varētu veikt zemkopības darbus.” Noslēdzoties projektam, ģimenes būs nodrošinātas ar dārzeņiem un dažādām marinādēm, kas tiks sagatavotas projekta ietvaros.

Savukārt Latvijas Sarkanā Krusta Latgales komiteja Rēzeknē parūpēsies par 16 Zilupes, Ciblas, Ludzas, Kārsavas novada sociālā riska ģimenēm. Tās saņems stādus, kokus un augļu krūmus, kā arī darbarīkus – spaiņus, grābekļus, lāpstas, kapļus, minerālmēslus u.c. būtiskas lietas. Līdz ar to projekta aktivitātēm būs arī ilgtermiņa efekts, jo darbarīki paliks tālākai lietošanai. Biedrības pārstāvji stāsta: “Projekta dalībnieki varēs uzsākt no jauna vai arī lielākā platībā iekopt esošo dārzu, lai varētu nodrošināt savu ģimeni ar pašaudzēto produkciju. Izveidotie ziemas krājumi ļaus ietaupīt līdzekļus un novirzīt tos citām vajadzībām, piemēram, skolas lietu iegādei atvasēm.” Visi projekta dalībnieki apgūs jaunas iemaņas, jo iesaistīsies gan ģimenes, kas no jauna uzsāk dārza ierīkošanu, gan arī ģimenes, kuras jau esošajā dārzā veiks kaut ko jaunu – siltumnīcas darbus, koku, vai krūmu stādīšanu.

Par visiem atbalstītajiem projektiem lasiet Borisa un Ināras Teterevu fonda mājaslapā.

Atbalstu saņēmušās organizācijas atzīst, ka tas būs liels atspaids ģimenēm. Ziemas periodā lielākais slogs ir tekošo rēķinu par komunālajiem pakalpojumiem apmaksa. Tādēļ, iestājoties pavasarim, daudziem mazturīgajiem ir ierobežotas iespējas iegādāties visu nepieciešamo sēklu un stādu materiālu, lai vasarā varētu paši parūpēties par savu iztikšanu turpmākajā laika posmā. Aktivitātēm ir arī ilgtermiņā labums, jo ģimenes pašas mācās plānot, stādīt, ravēt, novākt, konservēt, kā arī analizēt un domāt par nākamajiem darāmiem dārza darbiem un uzlabojumiem turpmākajos gados.

Turklāt projektu dalībnieki saņems arī “Saimes galda rokasgrāmatu” (https://ej.uz/SaimesRokasgramatu) – palīgu ģimenēm, kā labāk saimniekot mazdārziņā. Rokasgrāmata veidota, ieklausoties Bulduru dārzkopības vidusskolas pasniedzējas Eleonoras Mārciņas padomos.

Savukārt 2019. gadā atbalstu saņēma 12 organizācijas. Lai arī gada sākumā organizācijas plānoja zemkopības darbos iesaistīt 206 mājsaimniecības (800 cilvēkus), rezultāti izrādījušies izcilāki – 2019. gadā projektos piedalījās 287 mājsaimniecības, aptverot 1’101 personu, viņu skaitā ir 467 bērni. Viena ģimene apsaimniekoja vidēji 400 kvadrātmetrus zemes. Visbiežāk ģimenes izvēlējās audzēt kartupeļus, burkānus, tomātus, sīpolus, bietes un gurķus. Aicinām iepazīties ar infografiku par rezultātiem.

Programma “Pats savam saimes galdam” izveidota 2017. gadā kā turpinājums programmas “Maizes rieciens” (2013-2016) aktivitātei “Atbalsts līdzdarbībai” – 28 projektos iesaistījās 2`500 cilvēki, kuri pašu spēkiem audzēja dārzeņus un augļus savas saimes galdam vai guva papildu ienākumus ģimenes vajadzībām. Plašāk par programmu lasiet vietnē: www.saimesgaldam.lv

Uzziniet vairāk par iepriekš sekmīgi īstenoto projektu rezultātiem video stāstos:

Borisa un Ināras Teterevu fonds. Mecenātu Borisa un Ināras Teterevu 2010. gadā nodibinātais ģimenes labdarības fonds atbalsta izcilas un sabiedrībai noderīgas iniciatīvas un veicina kultūras, mākslas un izglītības attīstību Latvijā un pasaulē.  Plašāka informācija: www.teterevufonds.lv.

FOTO autors: Ilmārs Znotiņš

Kontaktinformācija:

Diana Bogdanova

Sabiedrisko attiecību speciāliste 26435463, diana.bogdanova@teterevufonds.lv

Uz augšu