Vasaras kultūras notikumi Latgales vēstniecībā GORS

Lai arī šī būs tāda savāda vasara, tomēr vismaz ar maza formāta koncertiem un kino programmu Latgales vēstniecība GORS gaida ciemos tos, kuri gatavi arī šobrīd ļauties klātienes kultūras notikumiem. 30. maijā vasaras koncertu sērija tiks iesākta ar pianista Riharda Plešanova koncertprogrammas “Mainīgās faktūras” pirmatskaņojumu, tāpat līdz jūlija vidum trešdienu un piektdienu vakaros kinomīļus priecē kino programma “493 collas”. No jūlija vidus jau tradicionāli ir iecerēta Jumta terases kino un mūzikas vakaru programma. Klausītāju skaits un drošības noteikumi tiks ievēroti atbilstoši valstī pieņemtajiem noteikumiem. Šobrīd nosūtām informāciju par vasaras koncertiem Mazajā zālē.

Izstāde “Juris Soikans. Maģiskais reālisms“

Līdz 14. jūnijam, Mākslas galerija, bezmaksas, GORS

No 23. februāra līdz 11. maijam būs iespēja apskatīt izstādi “Juris Soikans. Maģiskais reālisms“. Izstāde veltīta ekstraordinārai personībai – māksliniekam, teorētiķim, mākslas kritiķim un pedagogam Jurim Soikanam (1920-1995). Izstādes ierosme ir mākslinieka simts gadu jubileja, kas šogad apritētu 12. aprīlī. Jura Soikana daiļrade un tās attīstības trajektorijas ir ievērojami plašas kā arī iezīmē būtiskas 20. gs. otrās puses Latvijas kultūras un mākslas vēstures lappuses, kas saistītas ar trimdu, migrāciju un kultūru mijiedarbību globālā un lokālā kontekstā. Izstāde ietvers Jura Soikana glezniecības darbus, kas atspoguļo viņa teoriju par “Maģisko reālismu“, eksponēti tik arī arhīvu materiāli, kas izgaismos atsevišķas viņa biogrāfijas lappuses un plašo interešu loku.

Izstāde “Dzimtas grāmata“

Līdz 7. jūnijam, 1. st. seminārzāle, bezmaksas, GORS

Ceļojoša izstāde, kas norisinās lasīšanas veicināšanas projekta “Bibliotēka“ ietvaros. Izstāde veidota ar mērķi rosināt diskusiju par ģimenisko vērtību saglabāšanu Latvijā un apmeklētājiem sniedz iespēju iepazīties ar divpadsmit grāmatām, kas atklāj emocionālus Latvijas dzimtu stāstus un savieno paaudzes cauri laikiem. Darbs pie izstādes veidošanas ildzis vairāk nekā pusgadu. Pēc tam, kad konkursa kārtībā izvēlēti izstādes dalībnieki – dzimtas no visas Latvijas – projekta komanda strādājusi pie katras ģimenes stāsta ietērpšanas mūsdienīgi estētiskā formā.

Kino programma “493 collas“

Līdz jūlija vidum trešdienās un piektdienās plkst. 19.00 aicinām izbaudīt kino programmu “493 collas“, kurā tiks izrādītas dažādu laiku un valstu kinofilmas, 25 kinomīļiem piedāvājot lielā ekrāna, mājīgi iekārtotas kino zāles un kafejnīcas “ZĪDS“ sarūpēto kino našķu priekšrocības.

Vēsturiska drāma “Zoodārza uzrauga sieva“

Piektdiena, 29. maijs 19.00, Mazā zāle 7,00–11,00 , GORS

1939. gads, Polija. Antonija Žabinska un viņas vīrs Jans Žabinskis veiksmīgi vada Varšavas Zooloģisko dārzu. Kad viņu valstī iebrūk vācieši, Janam un Antonijai ir jāpakļaujas un jāziņo Reiha nozīmētam zoologam. Taču viņi slepus sadarbojas ar pretošanās kustību un nolemj glābt dzīvības, kas citādi nonāktu Varšavas geto. Savās mājās un Zoodārzā sniedzot patvērumu svešiniekiem, Antonija pakļauj sevi un savus bērnus lielām briesmām. Lomās: Džesika Časteina, Johans Heldenbergs, Daniels Brūls. Filma angļu valodā ar subtitriem latviešu valodā.

Biogrāfiska sporta drāma “Skrējiens“

Trešdiena, 3. jūnijs 19.00, Mazā zāle 7,00–11,00 , GORS

Neticams stāsts, kas balstīts uz patiesiem notikumiem par leģendāro sporta superzvaigzni Džesi Ouensu, kura centieni kļūt par varenāko vieglatlētu pasaules vēsturē aizved viņu līdz 1936. gada Olimpisko spēļu skatuvei, kur Džese sastopas ar Ādolfa Hitlera ideoloģiju par Āriešu rases pārākumu. Skrējiens ir aizraujoša filma par drosmi, apņēmību, iecietību un draudzību. Tā ir iedvesmojoša drāma par viena cilvēka cīņu, lai kļūtu par olimpisko leģendu. Lomās: Stīvens Džeimss, Džeremijs Airons. Filma angļu valodā ar subtitriem latviešu valodā.

Ģimenes filma “Bille“

Piektdiena, 5. jūnijs 19.00, Mazā zāle 7,00–11,00 , GORS

Filma visai ģimenei pēc Vizmas Belševicas darba “Bille“ motīviem. Septiņgadīgā Bille dzīvo pasaulē, kur bagātiem ir savas ielas un nabagiem – savas. Ar nabadzību Bille ir iemācījusies sadzīvot, taču mātes mīlestība meitenei liegta. Tuvinieki par Billi rūpējas, bet nepārstāj atgādināt, ka Bille ir neaptēsts bērns un nekas prātīgs no viņas neizaugs… Lomās: Rūta Kronberga, Elīna Vāne, Artūrs Skrastiņš, Lolita Cauka, Gundars Āboliņš, Lilita Ozoliņa, Guna Zariņa. Filma latviešu valodā.

Komēdija “Sabrukums“

Trešdiena, 10. jūnijs 19.00, Mazā zāle 7,00–11,00 , GORS

Deiviss, veiksmīgs investīciju baņķieris, piedzīvo krīzi pēc sievas traģiskās bojāejas auto katastrofā. Pēc vienas sūdzību vēstules tirdzniecības automātu firmai Deviss turpina rakstīt jaunas, atklājot pārsteidzošas personiskās atklāsmes. Klientu apkalpošanas pārstāve Karena saredz vēstulēs pašas emocionālās un financiālās problēmas. Starp abiem izveidojas neparasta draudzība. Lomās: Džeiks Džilenhols, Naomi Vatsa. Filma angļu valodā ar subtitriem latviešu valodā.

Drāma “Tas ir tikai pasaules gals“

Piektdiena, 12. jūnijs 19.00, Mazā zāle 7,00–11,00 , GORS

Rakstnieks Luī (Gaspārs Ulī) pēc 12 gadu prombūtnes atgriežas dzimtajās mājās, lai svinīgās vakariņās saviem tuviniekiem pavēstītu, ka drīzumā mirs. Taču viņa rūpīgi izplānoto plānu izjauc līdzcilvēku neiecietība un nevēlēšanās uzklausīt pašus tuvākos, un ģimeniskā kopā sanākšana pārvēršas par īstenu pasaules galu. Lomās: Gaspārs Uljels, Mariona Kotijāra, Vensāns Kasels, Lea Seidū, Natālija Beja. Filma franču valodā ar subtitriem latviešu valodā.

Piedzīvojumu filma “Viļņu varā“

Trešdiena, 17. jūnijs 19.00, Mazā zāle 7,00–11,00 , GORS

Divi kaislīgi burātāji – Temija un Ričards – uzsāk ceļojumu pāri okeānam, nenojaušot, ka burā pretī vienai no postošākajām viesuļvētrām. Attapusies pēc vētras, Temija ierauga, ka Ričards ir smagi ievainots un viņu jahta sadragāta. Bez cerībām uz glābiņu, Temijai jāatrod sevī spēks un apņēmība izglābt gan sevi, gan mīļoto vīrieti. Lomās: Šeilīna Vudlija, Sems Klaflins. Filma angļu valodā ar subtitriem latviešu valodā.

Romantiska komēdija “Satikšanās vieta: kāzas“

Piektdiena, 19. jūnijs 19.00, Mazā zāle 7,00–11,00 , GORS

Divi rūdīti vientuļnieki – Frenks un Lindsija – ir ielūgti uz vienām un tām pašām kāzām. Dīvainā kārtā viņi visur sagadās kopā: gan lidmašīnā, gan blakus numuriņos viesnīcā, gan pie kāzu galda. Par spīti raksturu nesaderībai, abu starpā uzplaukst romantiskas jūtas. Lomās: Kianu Rīvss, Vinona Raidere. Filma angļu valodā ar subtitriem latviešu valodā.

Komēdija “Blakus“

Piektdiena, 26. jūnijs 19.00, Mazā zāle 7,00–11,00 , GORS

Luīze un Kaspars nejauši satiekas braucienā uz Jāņiem. Viņa bēg no kaitinošiem kaimiņiem un vispārējas bezjēdzības sajūtas, viņš – no brūkošas laulības. Abi ir jauni,  talantīgi un apjukuši, abi sapņo kļūt par māksliniekiem, un abi nezina, ko iesākt ar savu dzīvi. Varbūt tāpēc viņu kopīgais izbrauciens pārvēršas par savādu, brīžiem komisku un brīžiem sarežģītu ceļojumu cauri attiecībām trīs gadu garumā. Lomās: Anta Aizupe, Āris Matesovičs. Filma latviešu valodā.

Sestdienas ekskursija

No 30. maija līdz 29. augustam 13.00, 1.st. foajē 1,50–2,00 , GORS

Turpinot jau vairākus gadus veiksmīgi iesākto tradīciju, arī šovasar no 30. maija līdz 29. augustam, katru sestdienu pulksten 13.00, notiks izzinošās ekskursijas, kurās nav nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās. Informācijas centrā gaidīs gids, kura vadītajai ekskursijai varēs pievienoties ikviens gribētājs – gan biļetes nopērkot iepriekšpārdošanā, gan tieši pirms ekskursijas. Vietu skaits katrā ekskursijā ir ierobežots, tādēļ apmeklētāji aicināti biļetes sarūpēt laikus. Pirmā ekskursija būs 30. maijā plkst. 13.00, jūnijā ekskursijas notiks 6., 13., 20. un 27. jūnijā, jūlijā – 4., 11., 18. un 26. jūlijā, savukārt augustā ekskursijas paredzētas 1., 8., 15., 22. un 29. augustā.

Pianista Riharda Plešanova koncertprogramma “Mainīgās faktūras“

Sestdiena, 30. maijs 19.00, Mazā zāle 20,00 , GORS

Koncertprogrammā “Mainīgās faktūras“ skanēs Imanta Zemzara, Fazila Saja, Ģērģa Ligeti, Lindas Leimanes, Olivjē Mesiāna, Pētera Vaska, Edgara Raginska un paša Riharda Plešanova skaņdarbi. Rihards Plešanovs ir klavierkvarteta “Quadra“ un ansambļa “Arcandela“ mūziķis. Rihards sniedz solokoncertus Šveicē, Itālijā, Francijā, Nīderlandē, Krievijā u.c. Kā solists uzstājsa ar “Kremerata Baltica“, “Sinfonietta Rīga“, Liepājas Simfonisko orķestri un Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, sadarbojas arī ar Latvijas Radio kori.

Svētdienas vēlbrokastis

Svētdiena, 31. maijs un 7. jūnijs 11.00, Kafejnīca ZĪDS 3,00–10,00 , GORS

Pirmo reizi uz satikšanos svētdienas vēlbrokastīs (brančā) aicina Latgales vēstniecības GORS kafejnīca ZĪDS. Katram apmeklētājam būs iespēja izvēlēties kādu no kafejnīcas ZĪDS trim brokastu piedāvājumiem, piedāvājuma cenā iekļauta arī kafija, tēja un/vai ūdens, tāpat gaidāms arī kāds pārsteigums.

Kristīnes Kārkles-Kalniņas, Marta Kristiāna Kalniņa un Edgara Kārkļa koncertprogramma “Dziesmu stāsti“

Sestdiena, 6. jūnijs 19.00, Mazā zāle 25,00 , GORS

Koncertprogrammu “Dziesmu stāsti“, kuru izspēles un izdziedās mūziķi Kristīne Kārkle-Kalniņa, Marts Kristiāns Kalniņš un Edgars Kārklis. Koncertprogrammā skanēs dziesmas, kas saistās ar mūziķu bērnību un katrai dziesmai ir savs stāsts un ceļš pie viņiem. Mūzika, dziesmas latviešu un latgaliešu valodās ir arī viņu stāsts šodien. Visi trīs mūziķi kopā muzicē ne vien ģimenē, bet arī apvienībā “Raxtu Raxti“.

Ērģelnieces Diānas Jaunzemes-Portnajas koncertprogramma “Laikmetu atspulgi“

Sestdiena, 13. jūnijs 19.00, Mazā zāle 17,00 , GORS

Programmā mijas latviešu komponistu ērģeļdarbi ar baroka laika meistaru opusiem, atspoguļojot dažādu laikmetu garu, stilus un mijiedarbību. Skanēs Paula Dambja, Riharda Dubras, Johana Sebastiāna Baha, Dītriha Bukstehūdes un citu komponistu skaņdarbi. Ērģelniece Diāna Jaunzeme-Portnaja absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, veiksmīgi startējusi vairākos ērģelnieku konkursos.

Goran Gora koncertprogramma “Renesanse“

Sestdiena, 20. jūnijs 19.00, Mazā zāle 25,00 , GORS

Šī gada aprīlī Goran Gora izdeva jaunu albumu “Renesanse“ un tajā ir iekļauti lauka skaņas ieraksti, kas veikti Indijā, Bosnijā un Hercegovinā un Izraēlā. Tādējādi dziesminieka audio valoda ieguvusi gan Korāna lasījuma, Tibetas festivāla orķestra ceremonijas, druzu tautas tradīciju, afrikāņu katoļu kora vokalīzes un jezuītu dziedājumus, gan klasiskās mūzikas citātus, kas būtiski paplašinājuši Goran Gora muzikālās robežas.

Aijas Andrejevas un Jāņa Aišpura koncertprogramma “12 stāsti vasaras vakaram“

Sestdiena, 27. jūnijs 19.00, Mazā zāle 25,00 , GORS

Koncertprogrammas “12 stāsti vasaras vakaram“ dziesmas ir katra ar savu stāstu no Jāņa un Aijas sastrādātā un piedzīvotā – skanēs gan Aijas, gan “The Sound Poets“, tāpat arī citu autoru dziesmas un tautasdziesmas.

“Lūk, istaba šī…“. Rīgas Krievu teātra “kvartirņiks“

Sestdiena, 4. jūlijs 19.00, Mazā zāle 25,00 , GORS

Režisores Danas Bjorkas “kvartirņiks“ (квартирник – mājas koncerts) “Lūk, istaba šī…“ ir veltīts dzejnieka un dziesminieka Bulata Okudžavas daiļradei. Tas ir vakars ar dziesmām un dzeju, kas atmodina visdažādākās sajūtas, gan satrauc, gan dāvā cerību. Vakars, kad dvēsele runā ar dvēseli vienā, patiesu jūtu valodā, vakars, kurā kļūstam tuvāki viens otram. “Lūk, istaba šī…” – rinda no Okudžavas dzejoļa, kas visprecīzāk izsaka jaunā spēles laukuma būtību – “lūk, istaba šī…”. Izrādē piedalās: Dana Bjorka, Nikolajs Gruničevs, Anna Marija Ivana un Niķita Osipovs.

“Muosys“ koncertprogramma “Zynu, zynu tāva sātu“

Sestdiena, 11. jūlijs 19.00, Mazā zāle 17,00 , GORS

Trīs māsas – Laima Maslova, Liene Brence un Marta Igaune ir radošas personības, kuras kopā ir ne tikai dažādos dzīves brīžos, bet arī mūzikā. Koncertprogrammas “Zynu, zynu tāva sātu“ kodolu veido latgaliešu tautasdziesmas, to apdares, kā arī oriģināldarbi. Savu redzējumu mūzikā viņas nodot dziedot, spēlējot dažādus mūzikas intrumentus – vijoli, mandolīnu, flautu, ģitāru, kokli u.c.

Birutas Ozoliņas un Uģa Prauliņa koncertprogramma “Draudzīgas identitātes“

Piektdiena, 17. jūlijs 21.30, Jumta terase 15,00 , GORS

Divu mūziķu Birutas Ozoliņas un Uģa Prauliņa apvienība ir abpusēji sen lolots sapnis, jo abu tautas mūzikas iedvesmojuma hronoloģija ir ļoti līdzīga. Pirmo reizi kopējā projektā “Draudzīgas identitātes“ mūziķi apvienojās 2019. gadā. “Draudzīgas identitātes“ – no vienas puses tie ir akadēmiskās mūzikas ieliktie gaumes kritēriji, dažādi sociāli adaptētāki mūzikas stili, bet otrā svaru kausā – tautas etniskā mūzika.

Saksofonu kvarteta “Atomos“ koncertprogramma “Sapnis par Ameriku“

Sestdiena, 8. augusts 19.00, Mazā zāle 11,00–13,00 , GORS

Viens no profesionālākajiem un radoši ziņkārīgākajiem Latvijas saksofonistiem Arvīds Kazlausks ir sapulcinājis kopā uz saspēli dažus daudzsološus jaunās paaudzes saksofonistus: Aigaru Raumani, Jāni Puķīti un Eduardu Lāci. Visi kvarteta dalībnieki ir vairāku profesionālās izpildītājmākslas konkursu laureāti, kā arī aktīvi koncertējoši mūziķi. Koncertprogrammā hipnotizējošas minimālisma mūzikas lappuses vijas ar mūsdienu amerikāņu komponistu retāk dzirdētiem opusiem. Amerikas mūziku grūti iedomāties bez džeza, tāpēc koncertu atklās pazīstamākās tēmas no pasaulslavenās operas Porgijs un Besa, kuras autors ir Džordžs Gēršvins (George Gershwin).

Ineta Rudzīte un “Bague Duo“ franču Gypsy jazz koncertprogramma “Le Chemin“

Sestdiena, 15. augusts 19.00, Mazā zāle 15,00–20,00 , GORS

Dziedātāja Ineta Rudzīte un ģitāristu duets  “Bague Duo”, kurā apvienojušies ģitāristi Ēriks Upenieks un Aivars Hermanis, piedāvā franču Gypsy jazz programmu “Le Chemin”. Koncertprogramma veidota kā muzikāls  stāstu ceļojums, īpaši piedomājot par atmosfēru un vēstījuma noskaņu. Programmā iekļautas gan visiem zināmās franču dziesmas: “Le Champs elysee”, “La vie en rose”, arī Karlas Bruni izpildītā “Quelqu’un ma dit”, dziesma no multfilmas “Ratatoulee Le festin” un, protams, “Gypsy jazz”.

Mikus Abaroniņa un Ievas Šablovskas koncertprogramma “Sarunas ar arfu“

Piektdiena, 28. augusts 21.30, Jumta terase 15,00 , GORS

Koncertprogrammā “Sarunas ar arfu” skanēs divu angļu mūzikas komponistu – renesanses komponista Džona Dovlanda un 20. gs. pārstāvja Bendžamina Britena – skaņdarbi. Koncertā būs dzirdama arī divu mūziķu saspēle – tenoram/kontrtenoram Mikum Abaroniņam šoreiz pievienosies arfiste Ieva Šablovska. “Sarunas ar arfu” koncepcijā izvēlēts pretnostatīt vairākas lietas – divu arfu izmantošanu (ķeltu un klasiskā), divus balss veidus – tenors un kontrtenors un arī divus angļu komponistus – Dovlandu un Britenu. Lai gan abi autori katrs pārstāv savu laikmetu, starp tiem ir zināma sintonija, jo Britens savā daiļradē ir iespaidojies no Dovlanda mūzikas.

Pasākumu programma var tikt papildināta un precizēta. Norāde “GORS” – pasākumi, kurus rīko SIA “Austrumlatvijas koncertzāle” un uz kuriem ir spēkā GORS Kultūras vēstnieku programmas piedāvājumi.

Biļetes: Latgales vēstniecības GORS, “Biļešu Paradīze” un “Biļešu Serviss” sistēmās.

Saziņai: Latgales vēstniecība GORS Rēzekne, Pils iela 4. Tālr.: +371 64633303.

Plašāka informācija: latgalesgors.lv

Uz augšu