Rikšiem laidu kumeliņu

Latgales karogam un zirgu krēpēm plīvojot  3.oktobrī uz Pušmucovas pagastā esošā skejceļa noslēdzās šī gada rikšotāju zirgu sacensību sezona Latvijā. Šogad gan laika apstākļi ir ļoti labvēlīgi šī pasākuma norisei un iespējams, ka vēl varētu sarīkot kādas treniņsacensības, bet to rādīs laiks. Rudenīgi dzestrajā dienā Pušmucovā pulcējās entuziasti un līdzjutēji, lai vērotu – kurš tad šogad izcīnīs Latgales ceļojošo kausu, kura tradīcijas jau iedibinātas 2008.gadā.

Pagājušajā gadā šī cīņa par kausu sanāca diezgan intriģējoša, jo braucienā divas dalībnieces Sandra Soikāne un Ilona Malahova finišēja vienlaicīgi. Tā kā abas sportistes pārstāv Rikšotāju braucēju sporta klubu “Pegazs”, tad kauss uz gadu tika atstāts kluba īpašumā.

Šis gads nāca ar jaunu iedvesmu, lai mazliet padarītu interesantāku kausa izcīņu – 1830 metru vietā kausa izcīņas dalībniekiem nācās veikt 2745 metru garu distanci.

Latgales ceļojošo kausu šogad izcīnīja braucēja no Viļakas – Rudīte Zelča ar zirgu Moments, veicot distanci ar laika rezultātu 4.02,23 minūtes (A. Tihovska fotogrāfijā – finiša brīdis).

Sandra Soikāne (Ciblas novads)  ar zirgu Victory Boy T.G. atpalika no uzvarētājas tikai nedaudz un viņas uzrādītais laika rezultāts bija 4.02,77 minūtes. Brauciens izvērsās ne ļoti veiksmīgs, jo dalībniekiem trūka pieredzes tik garas distances braukšanā un cīņu par uzvaru vajadzēja sākt daudz laicīgāk. Šo distanci plānots turpināt arī turpmākajos gados un cerams, ka braucēji ir  guvuši mācību no savām kļūdām. Līdzās Sandrai un Rudītei par Latgales kausu cīnījās arī braucēja no Krāslavas novada – Evelīna Koleda (ar zirgu Delot Tooma)  un Ilona Malahova (ar zirgu Stella) no Ludzas novada. Ceļojošais kauss tagad jau ir apceļojis gandrīz visu Latgali, jo tas ir nonācis šādos novados: Balvu, Ciblas, Krāslavas, Ludzas, Viļakas un Ciblas. Tas nozīmē, ka Latgalē šī tradīcija patiešām tiek saglabāta un nevis vienviet, bet gan pa visu reģionu.

Sacensību “Ciblas novada kauss” uzvarētāji. Ineses Grizānes foto

Līdztekus Latgales ceļojošā kausa izcīņai notika arī braucieni par mazākiem kausiem. Paša pirmā brauciena kauss palika Ciblas novadā, jo to izcīnija vietējā braucēja S.Soikāne ar zirgu Jam Star O veicot 1830 metrus garo distanci 2.34,16 minūtēs. Otrajā braucienā spēcīgāks izrādījās braucējs no Dagdas novada – Nikolajs Galiļejevs ar zirgu Kaprālis (2.47,59 min). Trešā un ceturtā  brauciena 1.vietas kausus pārliecināti izcīnīja braucējs no Garkalnes novada Māris Ežmalis ar zirgiem Daja Star (2.45,59) un Malibu (2.54,36). Daļēji Amerikas rikšotāju šķirnes ķēves Daja Star kauss pienākas arī Ciblas novadam, jo zirga īpašniece ir S.Soikāne. Visstraujākais no braucieniem bija piektais, kur sacentās divas braucējas no Gulbenes novada (Inese Berga un Līna Berga) un viena braucēja no Garkalnes novada (Ilona Pavlova). Visas trīs bija spēcīga konkurence viena otrai, bet pirmā finišēja I.Berga ar Francijas rikšotāju šķirnes zirgu Atonas (2.28,90 min).

Fotogalerija ar Alda Tihovska fotoattēliem: https://ciblasnovads.lv/galerijas/riksotaju-zirgu-sacensibas-latgales-kauss-2020

Neskatoties uz šī gada pasākumu ierobežojumiem, rikšotāju braucējiem sezona ir izvērtusies diezgan darbīga, jo ir bijušas trīs sacensības Latgalē, kā arī braucējas Ilona Malahova un Sandra Soikāne ir piedalījušās trīs sacensībās ārpus Latvijas – Lietuvā.

Ārpus sacensību pasākumiem S.Soikāne un Ilze Rudzīte  rikšotāju zirgus prezentēja arī pasākumā “Kumeļu rotaļas 2020”, kas augustā notika Krāslavas novada Kaplavā pie Ilzes Stabulnieces. Šajā pasākumā braucējas parādīja atšķirību starp rikšotāja ātrumu un vezumnieku šķirnes zirga spējām, sacenšoties uz lauku ceļa.

Nākamgad sacensības uz Pušmucovas skrejceļa ir plānotas Vasaras svētkos – 23. maijā un rudenī – 3. oktobrī.

Lielu paldies 2020.gada sacensību organizatori izsaka: Ciblas novada domei, Latvijas Zigaudzētāju biedrībai, Jāņa Kazinīka ģimenei, vet. klīnikai – aptiekai Lioveta, lauksaimniecības žurnālam Latvijas Lopkopis, fotogrāfei Inesei Grizānei, Lopbarības sētai, IK Evassa, AS Lytagra, Vesels Zirgs, SIA Ariols, veikalam Ippeas, zirgu barības izplatītājam Havens, zirgu barības izplatītājam Hartog, zirgu barības un piedevu izplatītājam Marstall & TRM Latvia, Ciblas Tautas nama vadītājai Sandrai Beļavskai un Maijas Manukinas ģimenei.

Inese Ruskule, sacensību rīkotāja

Uz augšu