Paliec mājās!

Trešdien, 30. decembrī, pieņemts lēmums par mājsēdi jeb iedzīvotāju pienākumu atrasties savās dzīvesvietās brīvdienās un svētku dienās laikā no plkst. 22.00 līdz 5.00. Šāds īpašs pārvietošanās aizliegums uz laiku ieviests, lai sargātu cilvēku veselību, mazinātu Covid-19 vīrusa izplatīšanos un mazinātu veselības aprūpes sistēmas pārslodzi.

Arī Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs brīdinājis par Covid-19 plašākas izplatības risku tieši svētku laikā.

Latvijā turpina pieaugt inficēšanās ar Covid-19, stacionēto pacientu skaitam pat pārsniedzot 1000, kā rezultātā arvien plašāk jāierobežo citu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana. Lai vīrusa izplatību ierobežotu, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 2021. gada 7. februārim.

Lai mazinātu iespēju Covid-19 pastiprinātai izplatībai svētku laikā, Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti palikt mājās, neuzņemt viesus un nedoties privātās vizītēs. Stingrākai kontrolei ir noteikts pārvietošanās ierobežojums brīvdienu un svētku dienu vakara un nakts stundām. No 2020. gada 30. decembra līdz 2021. gada 4. janvārim un no 8. janvāra līdz 10. janvārim laikā no plkst. 22.00 līdz 5.00 cilvēkiem jāievēro pienākums atrasties savā dzīvesvietā.

Dzīvesvietas atstāšana mājsēdes laikā pieļaujama tikai īpaši neatliekamos gadījumos. Atstājot dzīvesvietu, līdzi jābūt pašapliecinājumam, kurā norāda personas datus, dzīvesvietas adresi, pārvietošanās iemeslu, un pārvietošanās galamērķi. Ikvienam iedzīvotājam ir pienākums ņemt līdzi arī pasi vai ID karti.

Šajās dienās tirdzniecības vietas, ēdināšanas pakalpojuma sniegšanas vietas un klātienes pakalpojumu sniedzēji darbu beidz ne vēlāk kā plkst. 21.00, lai darbinieki laikus varētu nokļūt dzīvesvietā. Savukārt degvielas uzpildes staciju darba laiks, avārijas un neatliekamu komunālo pakalpojumu sniegšanas laiks netiek ierobežots. Arī citi uzņēmumi var turpināt strādāt, nodrošinot darbības nepārtrauktību, tai skaitā, nodrošinot darbu maiņās, arī naktīs.

Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas laiks netiek ierobežots, taču minētajos datumos no plkst. 22.00 līdz plkst. 5.00 taksometru pakalpojumus vienatnē drīkst izmanto tikai, lai dotos uz darbu, ārstniecības iestādi, veterinārmedicīnas iestādi un atgrieztos mājās.

Dzīvesvietas atstāšana mājsēdes laikā pieļaujama tikai īpaši neatliekamos gadījumos. Atstājot dzīvesvietu vai darbavietu, līdzi jābūt brīvā formā uzrakstītam vai izdrukātam pašapliecinājumam, kurā norāda personas datus, dzīvesvietas adresi, pārvietošanās iemeslu, laiku un pārvietošanās galamērķi.

Pārvietošanās aizlieguma ievērošanas kontroli veiks Valsts policija. Par mājsēdes noteikumu vai citu ārkārtējās situācijas noteikumu pārkāpšanu paredzēts arī sods.

Par apliecinājuma aizpildīšanu plašāka informācija pieejama Valsts policijas tīmekļvietnē www.vp.gov.lv un vienotajā tīmekļvietnē www.covid19.gov.lv.

Reinis Grāvītis, Ministru kabineta preses sekretārs

Biežāk uzdotie jautājumi par pašapliecinājumu aizpildīšanu

Kam un kādos apstākļos ir jāaizpilda pašapliecinājums?

Apliecinājums jāaizpilda personām, kurām jāatstāj dzīvesvieta attaisnojošu iemeslu dēļ, piemēram, persona dodas uz darba vai dienesta vietu vai no tās vai veic darba vai dienesta pienākumus, kā arī personām, kurām nepieciešama ārstniecības pakalpojumu saņemšanai vai dzīvnieku veterinārmedicīniskajai aprūpei.

Apliecinājumu aizpilda katra persona individuāli. Arī gadījumā, ja persona dodas pildīt darba pienākumus, apliecinājumu pilda pats darbinieks, ne darba devējs, izņemot operatīvo dienestu darbiniekus.

Kādā formā jāaizpilda pašapliecinājums?

Pašapliecinājuma formas paraugs atrodas Valsts policijas, covid19.gov.lv tīmekļu vietnēs un tiks izvietots arī citu valsts institūciju mājaslapās. To nepieciešams izpildīt vai brīvā, elektroniskā, vai drukātā formā.

Kas jānorāda pašapliecinājumā?

Pašapliecinājumā persona norāda savu vārdu, uzvārdu, personas kodu, dzīvesvietas adresi, dzīvesvietas atstāšanas iemeslu un laiku, kā arī kontaktinformāciju. Ja dzīvesvietas atstāšanas iemesls ir darba pienākumu pildīšana, apliecinājumā jānorāda arī darba vietas nosaukumu un vadības (kontaktpersonas) kontakttālrunis.

Kam jāuzrāda šis apliecinājums?

Aizpildīts pašapliecinājums jāuzrāda pēc Valsts vai pašvaldības policijas un Valsts robežsardzes pārstāvju pieprasījuma. Tāpat personām jābūt līdz personu apliecinošam dokumentam – pasei vai ID kartei.

Kas kontrolēs noteiktos ierobežojumus?

Valsts policija sadarbībā ar pašvaldības policijām, Valsts robežsardzi veiks šo ierobežojumu kontroli. Tāpat atbalstu ierobežojumu uzraudzībā sniegs arī Zemessardze.

Kāds ir sods, ja netiek ievēroti noteiktie drošības ierobežojumi?

Fiziskām personām sods var sasniegt 2000 eiro, juridiskām personām – 5000 eiro.